Blog | Káva je superpotravina. Podporuje zdraví a zpomaluje stárnutí

Káva, to není jen lahodný a povzbuzující nápoj. Protože obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, můžeme ji směle označit za superpotravinu.

Vlivem kávy na zdraví se zabývají vědci už velmi dlouho, existují stovky odborných studií. Chemické rozbory ukázaly, že kávová zrna ukrývají velké množství antioxidantů, polyfenolů a diterpenů. Významným antioxidantem je například kyselina chlorogenová, která se vyskytuje téměř exkluzivně v kávě, jíž dodává její typickou chuť. A navíc má protizánětlivé, antibakteriální a protirakovinné účinky. Dokonce i proslulý kofein působí pozitivně na zdraví.

Víte, že? Antioxidanty neutralizují volné radikály, což jsou látky, které poškozují buňky a urychlují stárnutí.

Káva je na antioxidanty skutečně bohatá. Díky tomu její konzumace prodlužuje délku života, zpomaluje stárnutí, brání rozvoji diabetu 2. typu i srdečních chorob, snižuje pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby nebo rakoviny.

Účastníci studií, kteří pravidelně pili kávu, měli lepší hodnoty hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Káva také napomáhá zdravému mikrobiomu v tlustém střevě, a tak zlepšuje celkovou imunitu.

Nelze vynechat ani pozitivní vliv na psychiku a bdělost, koneckonců mnoho z nás pije kávu právě proto, že povzbuzuje. Umí také rozproudit metabolismus, a tak podpořit udržení zdravé váhy.

A jak pít kávu, aby měla tyto blahodárné účinky? Vědci doporučují vypít 2-8 šálků denně a nejlepší je prý pít ji černou – bez mléka a bez cukru. A proto, abyste si svůj zdravotní šálek vždy vychutnali, doporučujeme rozmazlovat se kvalitní výběrovou kávou, která pohladí vaše chuťové buňky. Třeba tu, kterou máme u nás v Naturparku 12