Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Káva lahodí nejen chuťovým buňkám, ale také duši

Káva v přiměřeném množství prospívá našemu zdraví i kráse. Podívejme se dnes, jaký vliv má na psychiku.

Pijete kávu jen kvůli její chuti, nebo také pro povzbuzení? Kofein je známý stimulant. Vyvolává pocit bdělosti, zostřuje soustředěnízvyšuje energii.  

Přínos kávy pro naši psýché jde ale ještě dál. Vědci se shodují, že zlepšuje náladu. Může za to její složení i to, že ji často pijeme v příjemné společnosti. 

Jeden průzkum také odhalil, že konzumace kávy pomáhá lépe snášet zimní měsíce, kdy trpíme nedostatkem denního světla. V některých případech může dokonce zmírnit projevy lehké, teprve se rozvíjející deprese. Má pozitivní vliv na paměť a je považována za jeden z faktorů, které pomáhají předcházet vzniku Alzheimerovy nemoci.

Nicméně, není vše jen růžové. Příliš vysoké dávky kofeinu vyvolávají úzkost, neklid a podrážděnost, případně dokonce až závislost. Pokud berete psychofarmaka, může káva ovlivnit jejich účinek. A také zkomplikovat diagnostiku některých duševních onemocnění. Netřeba zmiňovat, že ovlivňuje kvalitu spánku, zejména, když ji pijeme v druhé polovině dne. 

A abychom to v hrnku ještě trochu zamíchali, průzkumy také naznačují (a praxe potvrzuje), že citlivost na působení kávy je u každého jiná

V každém případě, pokud trpíte úzkostnými poruchami nebo nespavostí, pijte kávu s rozvahou a po poradě se svým lékařem. Když už, tak sáhněte po kvalitních zrnech a nepřekračujte pro sebe vhodné množství. Jestli naopak patříte mezi ty, kterým káva prospívá, tak si ji s radostí dopřejte. Zkuste třeba nakouknout do e-shopu Naturpark 12, jaké lákavé novinky jsme pro vás nachystali.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.