Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Latte art technika – máte rádi umění i krásně nazdobenou kávu?

Také si rádi zajdete do kavárny posedět na delší dobu, ne jenom v rychlosti vyloknout ranní kávu, mnohdy i za běhu cestou do práce a na pochůzky? Nasávat vůni připravovaných nápojů, pozorovat cvrkot kolem, setkat se s někým vám milým? A co teprve, když vám obsah šálku nazdobí pravý odborník!

Oku lahodící vzory, sytý kontrast barev a jemná pěna. Řeč je o latte art – profesionálním baristickém umění. Krásná a zábavná technika, která v překladu znamená mléčné umění, tedy styl lití mléka a pěny do espressa. Ano, její vznik úzce souvisí s historií espressa. Možná také proto si Italové přivlastňují autorství.

Tvůrcem prvního latte art byl údajně Lino Meiorin, italský profesionální barista a spoluvlastník kavárny. V kavárně nabízel tradiční cappuccino, ale jeho zákazníci nebyli zvyklí na silnou chuť italské kávy, proto jej opakovaně žádali o více mléka. Vznikl nový nápoj: caffè latte. Lino prý kreslil do kávy obrázky už v padesátých letech dvacátého století.

Americká kávová větev za otce latte art považuje Davida Schomera, který ve své kavárně v Seattlu začal zpěňovat mléko do takzvané mikropěny. Na konci osmdesátých let začal Schomer experimentovat s různými tvary a obrazci; v roce 1989 přišel se vzorem srdce, v roce 1992 s rozetou.

Umělecký způsob přípravy a servírování kávy (převážně cappuccina, caffè latte či jiného nápoje z espressa a mléčné pěny) si jako základ žádá dokonale připravené espresso s hustou a tmavou cremou na povrchu. Tvar a velikost šálku hraje také zásadní roli – ovlivňuje výsledný obrázek. Do širokých šálků se „maluje“ daleko lépe, zejména kombinované a složitější tvary.

Na řadu přicházejí mléko a konvičky. Čím jemnější a krémovější pěna (mikropěna) bez větších bublin, tím snadněji se latte art vytváří. Šlehání mléka je disciplína sama o sobě – záleží na jeho teplotě i konzistenci, dále na jednotlivých částech kávovaru (tryska a její koncovka, výkonnost i ponor) a na správném náklonu a držení konvičky. Konvičky bez hubiček se používají na jednodušší a základní tvary, latiéry s hubičkou slouží k tvorbě složitějších obrazců.

Nalévání zpěněného mléka a mléčné pěny do espressa bez použití jiných nástrojů kromě konvičky se nazývá free pour technika. Jde o nejpoužívanější techniku, která je založená na pohybu zápěstí, kterým se formují konkrétní vzory.

Na používání speciálních per je založena etching technika. Jejich namáčením do tmavé cremy espressa nebo naopak mléčné pěny se na povrchu nápoje dokreslují různé detaily či celé vzory.

Pěna se zdobívá i dokreslováním polevou nebo pomocí šablon a „posypek“ (například čokoládou). Zkušený barista vám dokáže nápoj nazdobit nejenom rozmanitými geometrickými vzory, ale také různými květy, obrázky zvířat a 3D obrázky.

Latte art je uměním bez hranic. A celý tým Naturparku 12 vám přeje přesně takový srpen.

Krásné léto!

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.