Blog | Pití kávy a kulišárny? Může být!

Radost ze života je důležitá. Tu jistě budete mít, když se zadíváte do kukadel kulíška nejmenšího, kterého dokonce můžete zahlédnout v CHKO Kokořínsko, kde sídlí i naše pražírna kávy Naturpark 12. Nebudete-li mít tu čest při procházce podzimní krajinou, stačí si připravit naši novinku na filtr, kávu Keňu – Ngewa Komothai z regionu Kiambu. Nejenže polechtáme mlsné jazýčky chutí černého rybízu, ostružin a rozinek, ale z etikety této kávy vám kulíšek nejmenší rozhodně nikam neuletí!

Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum) má svůj název oprávněně. Je to skutečně nejmenší sova Evropy, váží jen několik desítek gramů. Pro představu – velký je přibližně jako špaček. Vypadá skoro jako roztomilá plyšová hračka, ale tou rozhodně není! Kulíšek si zaslouží naši péči a opatrnost, v rámci České republiky jde o silně ohrožený, zvláště chráněný druh. Je poměrně nenápadný, ale není příliš plachý. Je tedy možné pozorovat ho z krátké vzdálenosti, aniž ulétne. Při obhajobě svého teritoria prudce útočí na každého soka a nezalekne se ani lidí. Kulíškovo charakteristické pocukávání ocasem je viditelné zejména v případech, pokud jej někdo vyruší.

Celkově je to fešák. Působí něžně baculatým dojmem, to díky malé kulaté hlavičce a načepýřenému vzhledu. Má výrazné žluté oči. Jsou tak akorát veliké, aby si kulíšek i přes svou roztomilost zachoval důstojný a divoký vzhled. Peříčka má tmavohnědá, na hřbetě a letkách se nacházejí světlé skvrnky. Bříško je zbarvené bíle, hnědě vzorované.

Na rozdíl od ostatních sov má poměrně vysoký pískavý hlas. Většinou se ozývá jednoduchým opakovaným pískáním, ale může přidat i trylek. Za jeho melodickým projevem by asi jen málokdo hádal sovu. Po celý rok, především pak na podzim, se kulíšci (sameček i samička) ozývají zvláštní, ale typickou řadou stoupajících tónů.

Na svou velikost má tato sovička silné spáry, loví i kořist větší, než je sama. Jídelníček se skládá převážně z drobných savců (hlodavci, hmyzožravci, netopýři) a ptáků (například drozdi, křivky, pěnkavy, budníčci, lejsci, sýkory, čížci). V menší míře dokonce zvládne ještěrky, hmyz a výjimečně ryby. Loví i za dne, drobné ptáky lapá za letu. Někdy si dělá zásoby potravy z ulovené kořisti, uschovává v dutinách potravu na zimu. Kulíšek se sám může stát kořistí mnoha větších sov.

V době hnízdění bývá aktivní během denního světla a při východu a západu slunce. Mimo hnízdní období ve dne odpočívá v hustém větvoví stromů. Kulíšci hnízdí v dutinách stromům, v tomto směru jsou odkázáni na činnost datlů, žlun a strakapoudů. Nalezenému domovu i sobě jsou věrní, vyvolenou dutinu pár obývá často řadu let; mívají harmonický vztah s jedním partnerem. Kulíšek nejmenší u nás zůstává i během zimy, kdy podniká jen kratší potulky.

Až budete podnikat vlastní toulky přírodou, dívejte se pozorně kolem sebe, možná budete mile překvapeni! A sledujte náš obchůdek plný chutí a vůní Naturpark 12, kam vám pravidelně chystáme také různá překvapení a novinky, zejména nabídku kvalitní kávy pro přípravu espressa i filtrované kávy, kterou vám chceme zpestřit každý den. Tedy brzy v krásném podzimním čase na shledanou ?? !