Blog | Voňavou kávou vyžeňme bodláčí z duše!

Voňavou kávou vyžeňme bodláčí z duše!Voňavou kávou vyžeňme b

Stane se, že se na duši usídlí smutek, který bodá a bodá… Pak je čas zastavit se, věnovat si klidnou chvilku, rozjímat a dát si lahodný šálek kávy. Nově vám nabízíme výběrovou kávu na filtr z regionu Kiambu, Keňu – Ngewa Komothai. Věříme, že vám dokáže vyvolat úsměv na tváři a vnitřní pohodu.

Ne však vše pichlavé musí být zákonitě špatné! O tom vás přesvědčíme, až vám dnes představíme bodlák obecný, který dělá společnost kulíškovi obecnému na etiketě novinky z Keni pro přípravu filtrované kávy. Pražírna kávy Naturpark 12 sídlí v CHKO Kokořínsko, proto vám na našem blogu pravidelně představujeme obyvatele této oblasti, kteří jsou součástí vzácné přírody.

Bodlák obecný (Carduus acanthoides) je dvouletá bylina. Domovem je v jižní a střední Evropě. Byl zavlečen do Severní a Jižní Ameriky. U nás roste hojně v nížinách až po podhůří. Najdeme ho na mezích, u cest, na náspech a úhorech, na rumištích, pasekách i na návsích, zvláště v teplejších oblastech. Osídluje louky, pastviny, zahrady, trávníky a parky, někdy i pole. Dorůstá až 180 centimetrů!

Jedná se o plevelný druh; pokud unikne posečení, vytváří bohatě větvenou lodyhu s mnoha květy. Kvete od června do září, někde do října. Jeho fialové až červenofialové (vzácně bílé)květy vyhledává mnoho druhů hmyzu – láká včelu medonosnou, chluponožku čekankovou, ploskočelku chrastavcovou, čalounici bělonohou. Na bodlákových květech bývá hodně čmeláků. V termínu kvetení bodláků jsou totiž čmeláčí hnízdečka na vrcholu rozvoje, mají v této době mnoho dělnic a také samečků, později se objevují i mladé samičky, zakladatelky čmeláčích rodů v příštím roce. Květy bodláků vyhledává i motýl babočka paví oko, kobylka zelená a další.

Nepříjemným plevelem je především ve víceletých pícninách a na pastvinách, kde jeho ostnité lodyhy a listy mohou poranit trávicí soustavu dobytka a ztěžují sklizeň. Nic však není černobílé, tedy proč mají bodláky ostny? Aby se bránily před hladovými býložravci a získaly tak čas na dozrání semen, z nichž vyrostou nové a nové rostliny. Svůj význam má i jejich šedá barva – chrání bodláky před sluncem.

Bodláky nejsou „jen plevel“. Kromě již zmíněného přínosu pro hmyz zaujmou svým nevšedním vzhledem. Pěkné zůstávají i v zimě. Slouží jako materiál pro suchou, vánoční nebo dušičkovou vazbu. Ale tušili jste, že bodláky mají také léčebné účinky? Přesvědčte se sami!

Bodlák obecný se vnitřně užívá zejména proti průjmům a křečím v břiše, při onemocnění ledvin a močových cest, pomáhá při nachlazení a kašli. Zevně hojí rány, obklady se používají pro zlepšení stavu pokožky postižené některými druhy ekzémů či lupénkou. Sbírají se listy, kořen a také plody, které mají schopnost regenerovat játra. Léčebnou sílu bodláku lze využít rovněž ve formě mazání a olejů, koupelí, tonik a tinktur, zábalů.

Existuje více druhů bodláků, které oplývají pestrou paletou účinků, jichž je možné využít k přírodní léčbě zdravotních neduhů. Bělotrn modrý a bělotrn kulatohlavý, pcháč bělohlavý, dnes velmi populární ostropestřec mariánský, jehlice trnitá, benedikt lékařský, pupava bezlodyžná a mnoho dalších.

Dávejme dobro přírodě, příroda jej nám dopřává plnými náručemi! O to se poctivě snažíme také v našem sociálním podniku a pražírně kávy Naturpark 12, kde si zakládáme na lehkosti a čistotě, které přenášíme do každého šálku a všech ostatních produktů, které pro vás s láskou a péčí vyrábíme.

Naturpark 12 vám přeje podzim plný barev, vůní, chutí a radostných emocí. ?