Blog | Na Kokořínsko za pokličkami i kávou

Ilustrace pokličky

Zní Vám to jako exkurze do zaprášené kuchyně? Kdepak, také dnes zůstaneme ve společnosti kouzelné alchymie přírody a naší pražírny kávy NATURPARK 12 v CHKO Kokořínsko. Pokličky, které Vám představíme, sice letité jsou, o to však zajímavější! Ale kávu Vám nabídneme jako vždy čerstvou, tentokrát bezkofeinovou novinku.

Jste-li náruživí milovníci kávy, ale někdy je na Vás kofeinu už přespříliš, případně limituje-li Vás zdravotní stav, s naší novinkou si můžete dopřát šálek lahodné kávy klidně i před spaním! Máme pro Vás v nabídce bezkofeinovou kávu na espresso Peru MC Decaf, v jejíž chuti Vás rozmazlí višně, kakaové nibsy (očištěné a nadrcené kakaové boby) a melasa. Třešničkou je zcela nová etiketa, kterou vytvořila naše nová grafička a známá ilustrátorka Julie Čermáková.

Tím se přesouváme k osvětlení „pokličkové záhady“. Etiketu Peru MC Decaf pro přípravu kávy espresso totiž prvně zdobí neživá příroda CHKO Kokořínsko, ze které jsme vybrali právě skalní útvar Pokličky.

Kokořínské pokličky jsou symbolem CHKO Kokořínsko. Jsou to pískovcoví obři s klobouky – připomínají obrovské houby či lahvičky od inkoustu. Jejich stvořitelem s fantazií byla běžná přírodní eroze, která po miliony let působila rozdílnou intenzitou na druhohorní pískovce. Voda stékající puklinami postupně narušovala masivní objekty. Zatímco se okolní terén kvůli působení živlů postupně vytrácel, v krajině vyrůstaly pískovcové věže. Elegantní poklice tyto věže zakončují.

Typický tvar pokliček je dán rozličnou odolností pískovce – měkčí noha z jílovitého pískovce zvětrává snáz než tvrdý klobouk tvořený plochou deskou pevnějšího železitého slepence. Proto poklice mají výrazně tmavší barvu než pískovec tvořící samotné skalní věže. Největší poklička je vysoká 12 metrů, klobouk má široký 6 metrů.

Mšenské pokličky se nacházejí nad Kokořínským dolem a Jestřebické pokličky nad Vojtěšským dolem. Výlet za těmito přírodními unikáty je možné začít na parkovišti v údolí Pšovky, odkud stoupá vzhůru modrá turistická značka směřující do Mšena. Další variantou je vydat se po červené z hradu Kokořín.

Pokud už s chutí balíte svůj turistický batoh, přejeme Vám krásný letní čas plný poznávání české krajiny a přírody a s NATURPARK 12 i výběrové kávy… Vždy Vás rádi přivítáme!