Blog | Doma v chládku si dejte výběrovou kávu, venku vás ochladí skalní náruč

Teploty letošních letních dní už mnohokrát vyšplhaly k tropickým hodnotám. Pokud už od nich potřebujete úlevu a ochlazení, je načase v parném období vyhledat stinná útočiště.

Poradíme vám, kam se můžete vypravit, nechcete-li posedávat doma u větráku nebo pod klimatizací. Tak si připravte voňavé espresso či filtrovanou kávu, začtěte se do následujících řádků a naplánujte si výlet do CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Je tam nádherně! My to víme jistě; v té krásné oblasti totiž sídlí naše pražírna výběrové kávy a sociální podnik Naturpark 12.

Rokle, soutěsky, skalní údolí a skalní doly – také už si představujete to chladivé pohlazení na sluncem zkoušené pokožce a úlevu unavené mysli? Jsou to místa, kde se zaručeně i v létě drží zima.

Proto také bývají domovem zvláštních druhů mechů a chladnomilných kapradin, například vzácného vláskatce tajemného. V zemích EU je přísně chráněn. Proto si zaslouží, abychom si nejprve řekli něco o jeho rodu.

Rod vláskatec je velmi stará čeleď. Její fosilní nálezy jsou nacházeny ve vrstvách datovaných do geologického období jury! Zahrnuje přibližně 320 druhů. Je kosmopolitně rozšířen. Tyto rostliny potřebují ke zdárnému vývoji trvale zastíněná stanoviště s velmi vlhkým, ale propustným a mírně kyselým substrátem. Rostou pouze na místech, kde jsou v průběhu roku jen malé výkyvy teploty. Obsazují tedy obvykle skalní pukliny nebo různé dutiny. V období sucha tenké, špatně chráněné listy brzy vysychají, kroutí se a ohýbají. Netrvá-li sucho dlouho, jsou schopny opět nasát vlhkost, napřímit se a pokračovat v růstu. Když nepříznivé podmínky trvají déle, rostlina nevytváří listy s výtrusy (sporofyly).

Vy se můžete z horka zregenerovat třeba v Truskavenském dole (z hradu Kokořín po modré turistické značce cca 4 km) či v Kokořínském dole (přírodní rezervace vyhlášená roku 1953 a jádro CHKO Kokořínsko – Máchův kraj). Nejchladnějším místem na Kokořínsku je rokle Apatyka. Už se chystáte na cestu?

Krásná rokle Apatyka uprostřed pískovcových skal v Kokořínském dole získala své pojmenování podle množství léčivých bylin, které zde byly hojně sbírány. Teplotní inverze v rokli je příčinou, že se zde vyskytují horské a podhorské rostliny, které nejsou pro tuto oblast typické. Na jaře se prohřívá jen horní vrstva vzduchu, z toho důvodu zde zůstává dlouho ležet sníh. V létě do rokle stéká studený vzduch, teplý stoupá vzhůru. Výsledkem je vegetační inverze (zvrat vegetačních pásem), kdy chladnomilné druhy, které jsou typické pro vyšší nadmořské výšky, rostou hluboko v rokli v nízké nadmořské výšce. Naopak teplomilné druhy z nízkých nadmořských výšek rostou vysoko nad roklí.

V létě je zde krásných 13 stupňů Celsia, no řekněte sami, není to krása?! ?

Rokle Apatyka se nachází pouhý kilometr od parkoviště u Pokliček. Cesta k ní vede lesem, ve kterém se skrývá mnoho skalních útvarů. Je zmapována turistickými značkami, tak se nebojte, že zabloudíte. Apatyka ústí do soutěsky Močidla (boční kaňonovité údolí Kokořínského dolu). Po návštěvě rokle se můžete vrátit, vydat se za dalšími okolními skvosty, případně pokračovat do Mšena, které je označováno za vstupní bránu Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, při jejímž jihovýchodním okraji leží.

Nebude to dlouho trvat do doby, kdy se budete moci vydat na výlet a za odpočinkem i k nám, na adresu Kokořín 12. Budou se tu totiž dít velké věci! Tak nám zachovejte přízeň. Váš Naturpark 12.