Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Jak kávě vykouzlit slušivou čepici z kvalitní mléčné pěny?

Mléko je pro řadu milovníků kávy nepostradatelným doplňkem. Navíc po jeho napěnění vynikne přirozené, lehce sladké aroma. Mléčná pěna je rovněž nezbytná pro přípravu různých kávových specialit. Vytvořit kvalitní a chutnou pěnu může být i pořádná věda a zkouška trpělivosti.

Mléčnou pěnu je možné připravit mnoha různými způsoby, dnes už běžně v pohodlí domova. Na trhu je dostupné velké množství přístrojů k její výrobě. Dobře poslouží elektrické či indukční napěňovače mléka. Další možností jsou bateriové nebo ruční napěňovače. Zvládne to dokonce i metlička na sníh. Všechny metody přípravy stojí na totožném principu – je potřeba ohřát mléko a smíchat ho se vzduchem, aby vznikla pěna.

Zní to sice jednoduše, ale ne vždy se dílo daří. Místo pevné a nadýchané pěny se v šálku „rozblemstne“ a vzápětí spadne cosi, co jednomu spíš zkazí náladu, než zajistí gurmánský zážitek. Při troše šikovnosti a správném postupu je možné napěnit jakékoli mléko, bez ohledu na obsah tuku. Dokonce i mléko bez laktózy, sójové, rýžové nebo mandlové. Musí se však počítat s tím, že pěna je v těchto případech o něco méně stabilní.

A jak je to tedy s tou tučností? Napěněním mléka s nižším obsahem tuku vznikne pěna stabilní, ovšem trochu suššího rázu. Plnotučného mléko zaručuje velmi krémovou pěnu, jejíž konzistence je ideální pro kávu typu latte. Výsledkem napěnění homogenizovaného mléka je obzvlášť stabilní pěna.

Důležitá je správná teplota napěňovaného mléka. Obecně platí, že teplota mléka by neměla překročit 70 °C. A třeba sójové mléko by nemělo být ohřáté na více než 45 °C.

Při dokončování nápoje a nalévání hotové pěny je třeba postupovat svižně, neboť již po přibližně třiceti sekundách se skvělá mléčná pěna rozdělí na mléko a neprostupnou vrstvu pěny, která je nahoře – tím je například pro kávu typu latte nepoužitelná.

Navštěvujete-li rádi své oblíbené kavárny, kde občas zvědavě nakouknete baristům pod ruce a říkáte si, jak ten zázrak na cappuccino, latte, espresso macchiato a další dobroty na profesionálních přístrojích vytvářejí, měli byste vidět následující postup. Tak pojďme odkrýt to kouzlo.

Před začátkem napěňování musí být z parní trysky odstraněny zbytky kondenzované vody. Studené mléko se nalije do vhodně velké nerezové konvičky na mléko. Parní tryska se ponoří do mléka a otevře se parní ventil. Tryska se musí nacházet těsně pod hladinou mléka a vydávat škrábavý zvuk. Následně se ponoří hlouběji, konvičkou se krouží, aby mléko začalo rotovat. V napěňování se pokračuje, dokud mléčná pěna nedosáhne sametové konzistence a mléko teploty cca 60 °C. Ideální teploty je dosaženo, když je konvička s mlékem příliš horká, než aby se dala udržet. Barista uzavře parní ventil a konvičku postaví stranou.

Jistě jste si všimli, že náš kolega Saša v rámci kávového cateringu, na který vyrážíme do všech koutů republiky, či barista v dobrých kavárnách, ihned poté otře parní ventil vlhkým hadříkem a parní trysku vyfoukne. V důsledku ohřívání mléka se totiž na trysce snadno usazují částečky, které je potřeba neprodleně odstranit. Tím se vlastně vracíme zase na začátek procesu… Ale nesmíme zapomenout na kýžený výsledek a odměnu – mléčnou pěnu pomalu nalévanou na čerstvě spařenou kávu. Ta lahodná chuť a neodolatelná vůně! 

Základem všeho je samozřejmě kvalitní káva. V naší pražírně NATURPARK 12 vám můžeme nabídnout kvalitní výběrové kávy jasného původu pro přípravu kávy espresso i kávy filtrované. Vyberte si tu svou oblíbenou…  Z adresy Kokořín 12 vám přejeme spokojeností nadýchané dny a těšíme se na vás!

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.