Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Káva s příběhem od kolumbijské farmářky Doris Maríi

Káva pytle

Máte rádi, když víte, co pijete? My ano, a proto se zajímáme nejen o chuť kávy, kterou nabízíme, ale také o příběhy našich farmářů. Na e-shopu NATURPARK 12 najdete například vynikající Kolumbii z farmy Los Aguacates. Vypěstovala ji farmářka Doris María Cacaís a my vám ji chceme blíže představit.

Paní Doris María pochází z rodiny pěstitelů kávy. Její předkové patří k původním obyvatelům Jižní Ameriky. Má sedm dětí, kterým pomocí pěstování a prodeje kávy zajišťuje lepší budoucnost. 

Její rodinná farma Los Aguacates leží v kolumbijské oblasti Tolima v nadmořské výšce 1800 m. Z celkové rozlohy 17 ha jsou 3 hektary ošetřovány v souladu s přírodou. Farma je rozdělena na několik lotů, z nichž paní Doris přímo osobně spravuje dva, ostatní jsou v péči dalších členů rodiny. 

Káva od Doris Maríi Cacaís se do Česka dostává v rámci projektu Mujeres, který vymyslely a rozjely dvě kávové nadšenkyně z Brna pod hlavičkou dovozce výběrové kávy Chicas Industry. Projekt chce podpořit ženské kolumbijské farmářky, které mají obtížnější podmínky pro uplatnění na trhu.

Tři otázky pro paní  Doris Maríu

Co máte na své práci nejraději?

Asi to, že můžu být ženou v domácnosti a přitom pracovat spolu se svou rodinou na pěstování kávy té nejvyšší kvality.

V čem vám nejvíc pomáhá možnost prodávat kávu konkrétnímu odběrateli, jako je Chicas Industry, místo velkého koncernu?

Ve zlepšení kvality života díky příplatku za kávu oproti standardním cenám.

A vy sama kávu pijete? Pokud ano, jak vám nejvíc chutná?

Ano, piju kávu. Piju kávu vypěstovanou u nás na farmě, připravuji si ji tradičním způsobem v hliníkovém hrnci. Kávu piju celý den, dokonce i večer.

Káva podle paní Doris

Víte, jak se pije káva v Kolumbii, tak, jak ji má ráda paní Doris? Tradičně se používá olleta, což je velký hliníkový džbán, v němž se nejprve přímo na sporáku uvaří voda. Ve většině případů se ve vodě předem rozpustí kus panely (surového cukru z cukrové třtiny) a káva se tedy připravuje v oslazené vodě. Když je voda uvařená, nasype se do džbánu mletá káva a nechá se usadit. Potom se buď nalévá přímo do hrnečků, nebo se ještě přefiltruje přes látkový filtr – tzv. punčochu.

Na závěr jsme paní Doris ještě požádali o vzkaz českým zájemcům o její kávu: “Děkuji za to, že jste si koupili moji kávu a děkuji, že ji s péčí a láskou připravujete. Všechny vás zdravím z mé milované země Kolumbie.”  

Chcete také vy podpořit Doris Maríu Cacaís a její farmu? Kupte si u nás vynikající výběrovou kávu, kterou pro vás vypěstovala.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.