Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Kávová meditace. Chvíle pro zklidnění mysli a vychutnání šálku kávy

Jsou pro vás chvíle u kávy příjemnou částí dne, kdy si oddechnete od neustálého shonu? Povzneste je na ještě vyšší úroveň a osvojte si kávovou meditaci s vědomým vychutnáním šálku.

Někdy jsme rádi, když do sebe vyklopíme svoji dávku kofeinu a můžeme běžet za denními povinnostmi. Ale když je čas, zkuste věnovat oblíbenému nápoji plnou pozornost. Přinese to zcela jiný zážitek. Vyčistíte mysl, takže budete odpočinutí, osvěžení a zlepší se vaše koncentrace. A probudíte chuťové a čichové buňky, takže si lépe vychutnáte všechny nuance.

Jak na to?

V prvé řadě si musíte najít čas a klidné, příjemné místo. Vypněte si mobil a rušivé zvuky, podle chuti můžete pustit klidnou relaxační hudbu. 

Je fajn, když vás meditací někdo provádí, ale zvládnete to intuitivně i sami, postup není těžký. Nebo si pusťte některou z nahrávek (v angličtině), které najdete na internetu.

Tip: Hledejte spojení coffee meditation nebo mindfull coffee drinking. 

Předem si připravte filtr kvalitní výběrové kávy a vedle něj si do šálků nachystejte ještě celá kávová zrnka a trochu mleté kávy. Potom se pohodlně usaďte a můžete začít.

1. Chvíli jen tak buďte. Prohlížejte si své okolí, vnímejte barvy a tvary. Podívejte se na šálky před sebou. Jakou má jejich obsah barvu a texturu?

2. Pomalu přeneste pozornost ke svému dechu. Uvědomte si, jak vzduch proudí nosem do těla a opět ven. Váš dech se zklidňuje a prohlubuje. Pokud chcete, zavřete oči. Pětkrát se pomalu, zhluboka nadechněte a vydechněte.

3. Vložte pravou ruku do šálku s kávovými zrny. Vnímejte jejich strukturu, povrch, tvary. Vezměte šálek se zrnky a přičichněte. Vychutnejte si vůni.

4. Vraťte šálek na místo a zopakujte cyklus pěti nádechů a výdechů.

5. Vložte levou ruku do šálku s mletou kávou. Jaká je na omak? Je jako prach, jako písek? Je drsná nebo jemná? Vezměte šálek a přičichněte, vnímejte, jak voní.

6. Vraťte šálek a opět se soustřeďte na svých pět nádechů a výdechů.

7. Obraťte pozornost k šálku s hotovou kávou. Vezměte ho do dlaní. Jak vám připadá jeho povrch? Je hladký? Horký nebo už lehce vychladl? Zvedněte šálek blíže k obličeji. Stále klidně a zhluboka dýchejte a nechte na sebe působit aroma. Co cítíte?

8. Zopakujte pět nádechů a výdechů.

9. Konečně můžete ochutnat malý doušek. Jaká je káva? Horká nebo příjemně teplá? Silná nebo spíš slabší?

10. Opět se pětkrát nadechněte a vydechněte a znovu se napijte. Jakou má káva chuť? Sladkou, kyselou, hořkou, zemitou…? Vyvíjejí se chutě?

11. Takto pomalu popíjejte kávu, doušky prokládejte sérií nádechů a výdechů. Vždy si přitom uvědomte, jak se káva mění, jaké další nuance v ní rozpoznáváte.

12. Nakonec přestaňte kontrolovat dech a nechte ho, aby se vrátil k normálu. Odložte šálek, rozhýbejte prsty na nohou a na rukou, protáhněte se. Poděkujte si za čas a péči, které jste sami teď sobě věnovali. A vykročte s úsměvem k dalším aktivitám dne.

Pokud máte času málo, vynechte kroky se zrnkovou a mletou kávou a věnujte se rovnou hotovému nápoji. Připravit si ho můžete třeba ze zrn zakoupených v našem e-shopu Naturpark 12, kde najdete skvělé chutě z různých končin světa.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.