Blog | Prázdniny a výlety jsou tu! Umíme se všichni správně chovat v přírodě, co myslíte?

Každý den jsme vděční, že naši kvalitní výběrovou kávu můžeme pražit a útočiště pro pražírnu kávy a sociální podnik Naturpark 12 mít v krásné lokalitě CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Nejen proto nám není lhostejná osvěta v oblasti ochrany životního prostředí.

Kokořínsko je chráněnou krajinnou oblastí od roku 1976. V roce 2014 se rozrostla o širší okolí Máchova jezera. Tím vznikla současná podoba CHKO Kokořínsko – Máchův kraj o rozloze 410 km2. Tento nádherný kus naší krajiny snoubí přírodní bohatství, cenné krajinné prvky i lidovou architekturu. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky se tyto skvosty snaží zachovat pro nás všechny.

Pojďme se zapojit, i kdyby to mělo být aspoň tím, že budeme dodržovat pravidla slušného chování a brát ohledy na naše okolí a vše živé v něm. Rozhodně ne pouze na Kokořínsku. Nikdy neuškodí připomenout a zopakovat si základní povinnosti a prvky správného jednání; jen tak mohou přejít v pravidelné návyky. Nezbytností je předkládat dobré vzory mladší generaci, která v současnosti upřednostňuje virtuální realitu. Neklesejte na mysli, pokud vaše ratolesti patří do dané skupiny. S rodinkou Veverkových je jistě přetáhnete na svou stranu a na stranu naší jedinečné přírody.

Podívejte se na videa s tipy nejen Veverkových, jak se chovat v přírodě, abyste si ty nejkrásnější zážitky odnesli nejen vy, ale také všichni ostatní, co přijdou po vás. Nejde o žádnou vědu ani o zdlouhavá videa. Připravte si k nim lahodnou výběrovou kávu z naší aktuální letní nabídky. Už máte? Oblíbené espresso nebo filtrovanou kávu? Nebo osvěžující Cascaru plnou vitaminů, minerálů a antioxidantů? Tak si pochutnejte!

Pak už si stačí shrnout, zapamatovat a dodržovat několik zásad a přidat ohleduplnost:

Vím, kam jdu. Výlety vždy plánujte podle svých schopností a zkušeností. S sebou si vezměte, co můžete potřebovat, ale ne zbytečnosti. Poznejte pravidla a omezení pro pohyb v oblasti, kam se chystáte.

Chráním přírodu a vše, co poskytuje. Většinou nevadí, když si natrháte lesní plody pro vlastní mlsání. Neničte však při tom okolí; netrhejte květiny a nezabíjejte nic živého. Odnášejte si jen zážitky a fotografie. Pohybujte se přednostně po svých.

Respektuji navštívené místo a jeho obyvatele. Respektujte omezení v chráněném území. Vnímejte a chovejte se ohleduplně k přírodě i místním obyvatelům. Nerušte hlukem, světlem ani svou přítomností. Chovejte se tak, abyste nerušili zážitek ostatním návštěvníkům. Svého čtyřnohého mazlíčka mějte vždy pod kontrolou.

Zodpovídám za svou bezpečnost. Sledujte okolí, zbytečně neriskujte. Pamatujte, že příroda může být pro nepozorného návštěvníka nebezpečná. Respektujte a užívejte si nespoutanost přírody.

Nezanechávám po sobě stopy. Vše, co jste si do přírody s sebou přinesli, si též odneste. Potřebujete-li na toaletu, nezanechávejte viditelné stopy. Navštívené místo opouštějte takové, jaké jste jej našli.

Podílím se na péči. Chraňte navštívené místo. Nezveřejňujte fotografie a souřadnice míst, která nejsou přístupná a všeobecně známá. Na poškozování přírody nebo nedostatky upozorněte správce území.

Děkujeme, že se spolu s námi zajímáte a pečujete! Z našeho Naturparku 12 vám přejeme vzrušující i klidné léto, zkrátka přesně takové, jaké máte nejraději!

Foto: turistika.cz