Blog | Káva předchází vzniku cukrovky, ale diabetici s ní musí opatrně

Den bez kávy je pro řadu z nás nepředstavitelný. Lidé, které trápí nějaké zdravotní trable, ale často slyší doporučení, aby ji omezili. A protože mezi nejrozšířenější civilizační nemoci současnosti patří cukrovka 2. typu, podívali jsme se, jestli si diabetici tento nápoj dopřávat mohou, nebo raději ne.

Diabetes 2. typu se vyvíjí během života a hned několik studií prokázalo, že dlouhodobé, pravidelné a přiměřené pití kávy snižuje pravděpodobnost jeho vzniku. Kofein totiž podporuje činnost buněk slinivky břišní a pozitivní vliv mají i minerály a antioxidanty, jichž je káva plná. Harmonizují metabolismus, zlepšují citlivost organismu na inzulín a mají protizánětlivý efekt.

Ale pozor. Jestliže už cukrovkou trpíte, měli byste naopak ke kávě přistupovat s opatrností. Každý šálek má totiž za následek krátkodobé zvýšení hladiny cukru v krvi. Jak to? Kofein stimuluje produkci hormonu adrenalinu, který tělu říká, že se chystáte do akce, a to pak vydá povel játrům, aby do krve uvolnila cukr potřebný pro výkon.

Studie také ukázaly, že hladina cukru v krvi klesne, pokud jdete po kávě sportovat. Tedy podáte onen výkon, na který se tělo připravilo. Ovšem zase si sportovci museli hlídat hypoglykemii.

Takže skutečně opatrně. A jaké je tedy bezpečné množství kávy pro diabetiky? Obecně se doporučuje poloviční dávka, než pro zdravého jedince, tedy asi 200 mg, což znamená 1-2 šálky denně. Vhodná je i káva bez kofeinu. Rozhodně se ale poraďte se svým lékařem a věnujte pozornost i tomu, jak jste na kávu citliví právě vy.

A snad jen pro pořádek připomínáme, že diabetici by se měli vyhýbat kávě s mlékem a cukrem či slazeným kofeinovým nápojům.

Když už tedy můžete kávu pouze v menším množství, je to o to lepší příležitost zaměřit se na detail. Kupujte si kvalitní výběrovou kávu, která přinese pořádný chuťový zážitek a ještě je vypěstovaná s ohledem na přírodu a lepší podmínky pro farmáře. Takovou najdete třeba u nás v Naturparku 12.