Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Tajemné odrůdy kávy: Gesha nebo Geisha?

Je jednou z nejdražších káv na světě. Přes návodné jméno nemá nic společného s Japonskem. A říká se, že kdo se jí jednou napije, navždy si zamiluje její symfonii chutí.

Gesha nebo také Geisha patří mezi nejlépe hodnocené kávy vůbec. 

Název je odvozen od etiopské oblasti Gori Gesha, kde byly první rostliny ve 30. letech 20. století objeveny. Poté se rozšířily do dalších zemí Afriky a také do střední Ameriky. Právě tam se uchytila tak silně, že je mnoho lidí přesvědčeno, že pochází z Panamy. No, a někde v rámci tohoto putování světem se do názvu přidalo ono matoucí “i”

Možná jako chybka, možná jen jako jiný anglický zápis názvu z afrického jazyka, to už dnes nikdo nerozluští. Důležité je vědět, že je to stejná odrůda, s íčkem i bez. V současné době nejčastěji uvidíte název Gesha u káv pocházejících z Afriky, zatímco američtí farmáři většinou používají Geisha

Je to vysoká rostlina s protáhlými listy, silně vonícími květy a oválnými plody. Je vcelku odolná proti kávové rzi, ale má spíše menší výnosy, což spolu s vynikající pověstí zvyšuje její cenu. 

Nebylo tomu tak ale vždy, Gesha šílenství vypuklo v roce 2004, když tato káva vyhrála soutěž Best of Panama (BOP). 

V šálku nabídne Gesha vyrovnanou harmonii sladkosti, přirozené acidity a květinových tónů. Chuť je jemná a jasná, s pestrou škálou ovocných tónů. Můžou to být bobule, papája, ananas, mango, ale také citrusy a bergamot, takže připomene čaj Earl Gray, a to vše s kapkou medu. Už se vám sbíhají sliny?Nakoukněte do našeho e-shopu a vyberte si z nabídky. Najdete u nás výběrovou kávu různých odrůd z Afriky, Ameriky i Asie a zvolit si můžete i podle toho, jestli máte raději espresso nebo filtr.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.