Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Kvalitní uskladnění si zaslouží nejen káva, ale také zásoby léčivých bylin

Přichází čas pozdního léta. Zkracují se dny, rána jsou o poznání chladnější. Příroda i lidé se pomalu připravují na několik posledních měsíců roku. Ptáci začínají odlétat na svá zimoviště. Září je čas pestrých barev a sklizně. Ještě v tomto měsíci je možné dohnat sběr mnohých bylinek, pokud jsme to nestihli dříve. Kdo z nás po nich rád sáhne, jistě nejednou ocení jejich pečlivě uskladněné zásoby.

Zatímco na jaře a v létě bylinky poskytovaly květy, pupeny a listy, nyní můžeme čerpat sílu z kořenů či plodů. Chceme-li si vytvořit účinnou domácí zelenou lékárnu a rezervu bylin na měsíce plné plískanic, kašlíků a rýmiček, musíme dbát na správné skladování a konzervaci. Nedbalostí při jejich uchovávání by se léčivé a blahodárné účinky rostlin postupně znehodnotily.

Ideální skladování bylinek je v suchu a temnu, nejlépe ve vzduchotěsných a spolehlivě uzavíratelných nádobách. Jsou-li volbou sklenice a jiné skleněné nádoby, musíme je umístit z dosahu slunečních paprsků. Suché, temnější a dobře větrané prostory se stabilní teplotou jsou nejlepší volbou.

Ať už použijeme skleněné šroubovací sklenice, plastové či plechové potravinářské krabice a podobně, vždy si je musíme čitelně a dobře popsat. Přestože můžeme být přesvědčeni, že všechny poklady přírody i po nasušení bezchybně poznáme, po delší době se může neochvějná jistota vytratit. Ale pozor, přibližně do roku od sklizně by se léčivky měly spotřebovat.

Aby opravdu zůstaly při plné síle svých účinků, nedávejme je na delší dobu do látkových či papírových sáčků. Jak už víme, bylinky znehodnocuje vlhko, světlo, teplo a vzduch. Látka a papír je před nimi neuchrání, navíc jimi unikají aromatické látky.

A co takhle malý tahák k podzimnímu sběru bylin? Tady je!

Květy – pozornost věnujeme celíku zlatobýlu, heřmánku pravému, hluchavce bílé, chmelu otáčivému, měsíčku lékařskému, sedmikrásce chudobce, zeměžluči lékařské.

Listy – zaměřme se na brusnici borůvku, brusnici brusinku, jitrocel kopinatý, ostružiník křovitý.

Nať – sbírejme ji u bylin, jako jsou dobromysl obecná, maceška violka trojbarevná, zeměžluč lékařská, zlatobýl celík.

Plody a semena – je vhodné využít z černého bezu, drmku obecného, fenyklu obecného, jalovce obecného, jeřábu ptačího, kaštanu jírovce maďalu a šípkové růže.

Oddenek sbíráme u fialky violky vonné, kozlíku lékařského, puškvorce rotanovitého, pýru plazivého a krvavce totenu.

Kořeny zpracováváme u čekanky obecné, kostivalu lékařského, libečku lékařského, lopuchu většího, smetánky lékařské, pupavy bezlodyžné.

Při sběru bylin nezapomínejme, že pokud je bylin málo, tak je nesbíráme; necháváme je v přírodě k dalšímu rozmnožení. Sbírejme je pouze v čistém prostředí. Berme si jich jen tolik, kolik doopravdy potřebujeme. Rozhodně nesbírejme byliny, které nevyužijeme.

Kdo si sám netroufá vstoupit do labyrintu bylinek a jejich zpracování, případně mu letos chybí dostatek času a možností, ale cítí, že potřebuje vitaminy a pořádnou dávku antioxidantů, nemusí klesat na mysli a raději ochutnat naši Cascaru. Jde o sušenou dužinu z kávových třešní, která vzniká jako vedlejší produkt při zpracování kávových zrn. Má vysoký obsah vitaminů, minerálů a antioxidantů. Pochází sice z kávovníku, ovšem svou chutí připomíná spíš čaj. Med, zelené jablko a rakytník v chuti dobroty ve vašem šálku nebo oblíbeném hrnku naznačí, že podzim může bez obav začít…

Váš Naturpark 12

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.