Blog | Mezinárodní den a týden kávy pojďme oslavit tou kvalitní a výběrovou!

My se máme! Proč? Protože do října můžeme vstoupit příjemně a kávově voňavě. Na první říjnový den totiž připadl Mezinárodní den kávy. Letos to byla neděle, oslavu oblíbeného nápoje tak šlo pojmout dvojnásob svátečně a v klidu…

Tento svátek je poměrně mladý, International Coffee Organization (ICO – Mezinárodní organizace pro kávu) jej oficiálně vyhlásila roku 2015 a přidělila mu právě první den desátého kalendářního měsíce. Stalo se tak v Miláně u příležitosti světové výstavy Expo 2015. Oslavy tohoto druhu se však prvně konaly už v roce 1983 v Japonsku, z iniciativy Všejaponského sdružení kávy.

Záměrem a cílem není pouze oslavovat pití kávy a propagovat kávu, ale také spravedlivé pracovní podmínky i adekvátní finanční ohodnocení mezinárodního obchodu s kávou podle standardů Fair Trade hnutí. Je to čas připomenout nejširší kávovou komunitu, tvrdou práci a úsilí těch, kteří kávu pěstují. Aktivity tohoto dne jsou rozmanité – od připomenutí konkrétních kávových farmářů až po vzdělávací akce a kampaně.

V naší pražírně výběrové kávy a sociálním podniku Naturpark 12 si velice zakládáme na tom, že všechny naše provozy fungují na principech sociálního podnikání a v souladu s ochranou krajiny a přírody. Vždyť také naši výběrovou kávu pro přípravu espressakávy filtrované pražíme v srdci CHKO Kokořínsko – Máchův kraj! Dodržujeme principy excelence, abychom zajistili vysokou kvalitu pražení. Klademe důraz na to, aby káva měla svůj jasný původ, samozřejmě v té nejvyšší kvalitě. Důležitá je pro nás etická stránka, dnes již zmiňovaná férová odměna a podpora místní komunity.

Příznivce a milovníky jednoho z nejoblíbenějších nápojů světa jistě potěší, že ruku v ruce s Mezinárodním dnem kávy jde český celotýdenní festival Týden kávy, kterému tradičně patří dny od 1. do 7. října. Vznikl roku 2011 v Brně jako festival, který si dal za úkol přiblížit kávový svět široké veřejnosti. Od té doby si kávoví nadšenci mohou napříč naší republikou užít pestrý program – přednášky, workshopy, ochutnávky a cuppingy, prohlídky vybraných pražíren i online aktivity.

Vším zmíněným oslavy ještě nekončí! Říjen patří rovněž dalším rozmanitým kávovým festivalům.

Do Holešovické tržnice v Praze se chystá letošní ročník Prague Coffee Festivalu, uskuteční se o víkendu 21. až 22. října. Tradičně s bohatým programem plným vynikající kávy z nejrůznějších koutů světa, prezentacemi tuzemských i zahraničních pražíren a kaváren, profesionální degustací kávy, oblíbenou „milk battle“ – soutěž v latte art

K už tradičním akcím patří také Kávafest ve Zlíně. Letos se koná 14. října v Galerii Desítka v Obchodním domě Zlín. Prostor zaplní kávové stánky regionálních pražíren a návštěvníci ochutnají kávy z různých zemí a světadílů. Odborníci poradí s výběrem kávovaru i vhodné kávy. Ani při této události nebudou scházet tematické přednášky, degustace káv a workshopy přípravy i zdobení kávy.

Každý si jistě ve svém okolí vybere, nebo si za kávovým dobrodružstvím, zábavou a edukací udělá delší výlet. Je patrné, že podzimu se opravdu nikdo obávat nemusí. S lahodnou výběrovou kávou nálada klesat dolů s venkovními teplotami rozhodně nebude!

Užívejte si barevného a voňavého podzimu. Váš Naturpark 12 z adresy Kokořín 12.