Blog | Pořádný výšlap, nebo lenošení u kávy? Vždyť můžete mít obojí!

Už pravidelně vás na našem blogu lákáme do přírody, na výlety a rozmanité akce. Než vás pozveme na naše originální naučné stezky a hledačky, které pro vás s nadšením chystáme, nabízíme vám léty prověřenou alternativu.

Chcete si dát pořádně do těla? Vyčistit si hlavu a posílit svaly? Cinibulkova naučná stezka by pro vás mohla být tím pravým ořechovým. Patří mezi to nejlepší z Kokořínska. Vyrazit na ni můžete od Městských lázní ve Mšeně, kde začíná. Po jejím zdolání tam také končí.

Čeká vás devět kilometrů (celý okruh) náročnější trasy nádhernou přírodou CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně tři hodiny. Stezka vede lesem, polem, labyrintem kokořínských skal i krásnými lesními cestami.

Trasa má střídavou tendenci vzestupů a sestupů, je to kopcovitý terén, na jednom místě se budete muset popasovat s řetězy. Dobrodruzi, vzhůru na cestu! Ale zvolit můžete i zkrácený či malý okruh; záleží na vašich záměrech, fyzické kondici a počasí.

Čeká vás několik zastavení, na kterých se dozvíte zajímavosti o Mšeně a jeho historii a o přírodě kolem vás. Ve Mšeně – v informačním centru – si lze vyzvednout pracovní listy, do kterých můžete během výletu odpovídat na otázky.

Žlutě značená Cinibulkova stezka, též Mšenský okruh, byla pojmenována po největším propagátorovi Kokořínska. Josef Bedřich Cinibulk (1876–1944) byl český učitel, vlastenec a propagátor turistiky na Kokořínsku. Cinibulkovu naučnou stezku zřídil na jeho počest mšenský odbor Klubu českých turistů v roce 1946.

Na trase této naučné stezky (NS) i v jejím bezprostředním okolí je mnoho zajímavostí. Zavede vás k útvaru Prolezovačky, což je výduť v pískovcích pod Romanovem. Úzké skalní rozsedliny/dutiny na okruhové stezce jsou spojeny úzkými průlezy. V rokli pod Romanovem se nachází nevelká umělá jeskyně Obraznice, též se jí říká jeskyně Máří Magdalény, ve které za třicetileté války byla skrýš cenných předmětů a obrazů z panského sídla a kaple v Romanově.

Podíváte se ke skalnímu městu Bludiště – skalním soutěskám a komínům v kvádrových pískovcích se skalní věží Tutanchamon. Čeká vás stoupání po vytesaných strmých schodcích ve skále.

Zatouláte se k Švédskému valu (památka na tábořiště švédského vojska v době třicetileté války), tajemné Průsečné skále (hluboká vozová cesta vytesaná v pískovcovém masivu), která byla vytesána v době třicetileté války, aby se vojáci lépe dostali vozem k tábořišti. Užasnete nad útvary Obří hlava a Žába (pískovcové pozoruhodně tvarované útvary) a skalní věží Faraon. Zní to lákavě, že…

Nedaleko od NS se nacházejí i Pokličky – jedinečný geologický útvar, který má ve znaku CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. A vyobrazené je můžete najít také na etiketě naší bezkofeinové výběrové kávy pro přípravu espressa – Kolumbie Tumbaga Decaf. Je to vynikající výběrová bezkofeinová káva od drobných farmářů, kteří spolupracují s organizací Sucafina. V chuti tato káva nabízí sladkost karamelu, nutelly a vanilky.

A pokud chcete poznat naše hledačky, nezapomeňte, že i díky příspěvku NADACE ČEZ můžete prozkoumat i ta méně známá místa v CHKO Kokořínsko.

Za odměnu po náročnějším výletě a vyprání propoceného sportovního oblečení to svádí korunovat kávový zážitek nějakou speciální lahůdkou z našich pečlivě sestavených dárkových balíčků, které obsahují kvalitní a nápadité výrobky od dalších českých sociálních podniků. Tak se neostýchejte!

Dobrou chuť a skvělou náladu vám přejeme z adresy Kokořín 12. Váš tým Naturparku 12.

Foto: Mekuc.cz