Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Rozvíjej se, poupátko…

Květy

Věděli jste, že opojnou vůni nevydává jen šálek dobré kávy, ale že ji mohou vydávat také květy kávovníku? V období květu může být tak intenzivní, že prý námořníci cítí kávovou plantáž až dvě nebo i tři míle od pevniny.

Kávovník v plném květu voní po jasmínu a medu. Květy kávovníků mají tvar drobné bílé hvězdičky. Dámy bude jistě zajímat, že byl mimo jiné předlohou pro legendární vzor kabelek Louis Vuitton. Kávovníky v květu vypadají jako pokryté sněhem. Květy se otevírají jen na několik dní v roce, rychle uvadají. Každý trs květů se skládá z osmi až patnácti jemných kvítků.

Důležité je, aby pupeny na keři dozrály ve stejnou chvíli. To se děje, když během období sucha nepřijdou žádné nahodilé deště. Rovněž je to dáno dobou trvání suchého období mezi jednotlivými rozkvěty. Klimatické podmínky v době květu jsou rozhodující pro pozdější produktivitu kávovníků; během kvetení lze tedy odhadnout potenciální produkci.

Výskyt dešťů v období sucha je hlavním faktorem, který udává, kolikrát kávovník rozkvete. Pokud neprší, kávovníky nevykvetou a v daném období nerodí. Rozkvět je na deštích striktně závislý, to mají všechny kávové odrůdy společné. Pro oplodňování rostlin je klíčová také jejich výživa. Podstatné je sledovat, zda se nevyskytují nějaké nemoci nebo zda rostliny neumírají. Období od odkvětu do dozrání trvá přibližně šest až devět měsíců, záleží na druhu, nadmořské výšce a převládajícím počasí.

Pyšní jako princezna u nás v NATURPARK 12 nejsme. Ale jsme hrdí na to, že vám můžeme dopřát kvalitní a voňavou kávu z malých farem z celého světa. A je jen na Vás, zda tíhnete více k espressu či filtru. Také už cítíte tu vůni?  

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.