Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Tajemné odrůdy kávy. Nejen arabika a robusta

Výběrová káva, to je daleko víc možností, než jen s mlékem/bez mléka, arabika/robusta. Zejména arabika má celou řadu botanických podtypů, které mají vliv na chuť, aroma, ale i další vlastnosti rostlin i zrnek. Seznamte se s nimi v nové minisérii článků pro skutečné kávoznalce.

Když se podíváte na popisky našich káv v e-shopu Naturpark 12, najdete tam kromě chuti také názvy odrůd. Slova Bourbon, Catimor, Batian nebo dokonce zkratky jako SL28 připomínají zaříkadla z knihy alchymie, skutečnost je však mnohem jednodušší.

Jsou to kultivary arabiky, poddruhy, které se vyvinuly buď přirozeně, vlivem přírodních podmínek v dané lokalitě, nebo je lidé vyšlechtili uměle křížením už existujících typů. Podobně jako u vína pomohou odrůdy znalcům odhadnout region původu či chuť, jakou jim nápoj nabídne.

Kultivary se mezi sebou liší také odolností vůči hmyzu a chorobám, velikostí a výnosností keřů nebo velikostí kávových zrn, což jsou důležité informace pro farmáře. 

Proč se zajímat o kultivary

Je pravdou, že běžný konzument kofeinu přesnou odrůdu znát nepotřebuje. Ale ten, koho zajímá výběrová káva, se často dívá i na tyto detaily. Jsou totiž takovou směrovkou, která vám pomůže najít to, co nejvíce lahodí vašim chuťovým buňkám

K nejznámějším a nejstarším patří Bourbon. Odrůdy Caturra, Catuai nebo Pache zastupují jižní a střední Ameriku. Afriku reprezentují Ruiru 11, Harar nebo K7. V jihovýchodní Asii pak najdete například Sulawesi nebo S795. 

Věděli jste? Vývoj kultivarů v Keni je dokonce podporován vládou a typy SL28, SL34 nebo Ruiru-11 jsou považovány za národní bohatství.

Pokud vás tato malá ochutnávka výletu po kávových kultivarech zaujala a rádi byste se dozvěděli více, sledujte náš blog. Vybraným odrůdám se zde budeme postupně věnovat v novém seriálu.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.