Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Kofein je nejen v kávě. Obsahuje ho až 60 druhů rostlin!

Také si nedovedete představit své ráno bez šálku čerstvé kávy? To, že za povzbuzující efekt může kofein, je všeobecně známá věc. Méně se už ale ví, že není jenom v kávě (nebo čaji).

Kofein je alkaloid, chemická látka, která rostlinám pomáhá bránit se proti škůdcům. Přirozeně se vyskytuje zhruba v 60 druzích rostlin. Tady jsou některé z nich. 

Káva. Nejznámějším přírodním zdrojem kofeinu jsou kávové bobule, po kterých získal i své jméno. Robusta má v sobě víc kofeinu než arabika, výsledné množství v šálku však záleží také na způsobu přípravy. Orientačně lze říci, že 30 ml espressa obsahuje asi 50-60 mg kofeinu, 120 ml filtrované kávy pak přibližně 85 mg kofeinu. Věděli jste, že i káva bez kofeinu obsahuje minimální množství této látky?

Čaj. Kofein z lístků čajovníku, z nichž se připravuje např. černý, zelený nebo bílý čaj, se nazývá thein. Když porovnáte porci suchých čajových lístků a kávových zrn o stejné hmotnosti, zjistíte, že v hromádce čaje je kofeinu více. Protože ale na přípravu jednoho hrnku spotřebujeme méně čajových lístků, ve výsledném nápoji má potom větší obsah kofeinu právě káva. Zajímavé, že? Chcete-li si vychutnat “čaj” bez kofeinu, zvolte rooibos nebo bylinkovou či ovocnou směs. Výborné kombinace přímo z Kokořínska najdete na našem e-shopu.

Yerba maté. Jihoamerický druh cesmíny má kofein v listech. Ve své domovině je to oblíbený nápoj a natrefíme na něj i v českých čajovnách. Kofein najdeme i v dalších druzích cesmín, které se v místech svého přirozeného výskytu používají pro přípravu nápoje. Patří k nim např. cesmína yaupon z jihovýchodu severní Ameriky nebo amazonská guayusa.

Guarana. Domovem této superpotraviny je Brazílie. Pomáhá předcházet kardiovaskulárním nemocem, působí jako antioxidant, antidepresivum, a dokonce i afrodiziakum. Mohou za to semena, která obsahují asi čtyřikrát více kofeinu než kávové bobule a k tomu i další stimulanty a prospěšné látky. Guarana je tak opravdová pecka, která probudí doslova každého. 

Kakao. Kofein se ukrývá i v kakau a čokoládě. Zkonzumovat před spaním na posezení celou tabulku vysokoprocentní hořké čokolády tak může u citlivějších jedinců vyústit v bezesnou noc! Mléčná čokoláda nebo hrnek kakaa oproti tomu obsahují jen asi tolik kofeinu, jako bezkofeinová káva.

Kolové ořechy. Pochází z afrických deštných pralesů a používají se např. k výrobě colových nápojů nebo do různých léků, ať už podle západní nebo tradiční medicíny.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.