Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Ukaž mi svůj oblíbený hrnek na kávu a já ti řeknu… Má význam, z čeho kávu pijeme?

Odpovíme vám hned na začátku. Ano, má. Správný šálek udrží kávu déle teplou a ovlivní váš celkový zážitek.

Především je tady ten známý efekt oblíbenosti. Někomu z jiného hrnku než toho “jeho” káva prostě nechutná. Možná to znáte: už při pohledu na svůj obvyklý kafáček se naladíte. Důležité také je, aby se hrnek dobře držel, byl příjemný na doteksnadno se myl

Přečtěte si, jak káva působí na všechny naše smysly.

Na materiálu tu záleží

Pokud chcete své výběrové kávě dopřát to nejlepší, připravte si ji do hrnku ze silnostěnného porcelánu. Nejlépe drží teplo, zároveň si o něj nespálíte ústa, je chuťově neutrální, odolný a dobře se udržuje. 

Tip: Hrnek si před nalitím kávy nahřejte, doba, po kterou vám vydrží káva teplá, se ještě prodlouží. V domácích podmínkách ho stačí prolít horkou vodou. 

Některé kávové nápoje se připravují tradičně do skla, doporučujeme silnostěnné. Má podobné vlastnosti jako porcelán, i když káva vychladne nepatrně dřív.

Méně vhodné jsou keramika (hůř vede teplo, je křehčí, pórovitá, není obvykle vhodná do myčky) či kov (může být příliš rozpálený, takže se špatně drží a spálíte si pusu, někomu vadí kovová chuť).

A co tvar a objem?

Na kávu je ideální kónický tvar nádobky. Tedy dole užší a směrem nahoru mírně rozšířený. Úzké dno vytváří při nalévání vírek, který podporuje vznik cremy. Rozšíření usnadní rozvinutí chutí a vůní, ale nesmí být zase moc prudké, jinak káva rychle chladne. Na cappuccino se používají šálky široké, aby bylo dost prostoru na latte art.

Na espresso využijete šáleček 60-90 ml, bude v něm nápoje tak do půlky. Můžete si z něj dát i ristretto nebo doppio (to ale i z hrnku na cappuccino). Cappuccino se servíruje do šálku o objemu 150-180 ml, který by měl být tentokrát plný. Caffe latte dostanete do hrnku velkého 280-300 ml. Vysoká sklenice na latte macchiato250 ml, sklenka na flat white asi 150 ml

A jaký je váš domácí favorit? Pokud vám z něj kafe chutná, určitě ho nezavrhujte, i když stoprocentně neodpovídá poučkám. Důležitá je kvalitní káva, kterou koupíte třeba u nás v e-shopu Naturpark 12

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.