Blog | Víte, co znamená výběrová káva?

Výběrová káva

Pokud si rádi vychutnáte šálek dobré kávy, určitě jste se už setkali s označením výběrová káva (nebo anglicky specialty coffee). Víte, co tento pojem znamená?

Slovo výběrová už samo o sobě naznačuje, že se jedná o něco lepšího, vybraného, s vysokou kvalitou. To zní rozhodně lákavě. Ale v čem ta kvalita vězí?

Aby se tímto označením mohla pyšnit káva, při profesionálním hodnocení, neboli cuppingu, musí dosáhnout skóre 85 až 100. Tak vysoké číslo je výsledkem spolupůsobení mnoha vlivů.

Čím se vyznačuje výběrová káva

Odrůda. Je obvykle jednodruhová a nejčastěji se jedná o odrůdu arabica.

Místo původu. Rostliny, z nichž se získává výběrová káva, rostou jen v těch nejpříznivějších zeměpisných a klimatických podmínkách. Kvalita půdy, počasí, ale třeba i výskyt škůdců v daném roce totiž ovlivňují nejen kvalitu, ale i chuť kávy. Navíc je výběrová káva obvykle pěstovaná v souladu s podmínkami udržitelného zemědělství a šetrnosti k přírodě.

Sběr. Je ručně sbíraná, přísnými kritérii sběračů projdou jen ty nejlepší, plně zralé bobule.

Jedinečnost. Jednotlivé várky výběrové kávy vynikají originální chutí, která může být pokaždé malinko jiná, jak se měnily podmínky při jejím růstu a zpracování. Oblast pěstování i způsob pražení zajistí podobné základní vyznění, takže můžete očekávat, že např. Etiopie bude květinová, Brazílie do čokoládova a Guatemala zase více ovocná, ale přesto vám nákup výběrové kávy zajistí pokaždé nový, jedinečný chuťový prožitek.

Transparentnost. U výběrové kávy víte, odkud pochází. Znáte nejenom zemi, ale i přesnou lokalitu, někdy dokonce i název plantáže. Samozřejmostí je informace o datu sklizně a způsobu zpracování. My v NATURPARK 12 si například zakládáme na tom, že známe naše farmáře i chuťové vlastnosti každého balíčku naší kávy.

Péče. Velký vliv na chuť kávy má také čerstvost. U naší kávy NATURPARK 12 máte jistotu, že je v ideální kondici, čerstvě upražená a s láskou opečovaná.