Blog | Výběrová káva z Naturpark 12 je nyní v nových, ekologicky šetrných sáčcích

Pražírna kávy Naturpark 12 poskytuje práci lidem, kteří ji kvůli zdravotním trablům hledají jen obtížně. A protože nám záleží nejen na lidech, ale i na prostředí, v němž lidé žijí, tak jsme hledali ekologičtější variantu obalů na kávu. A našli jsme ji v plně recyklovatelných sáčcích Doypack.

Na první pohled se oproti dosavadním sáčkům nic nemění. Jsou stále černé, s ventilem a zipem, ale celé se dají recyklovat. A když už jsme u obalů, podívali jsme se, proč je na kávu vhodný právě tento typ sáčku a nestačí obyčejný igelitový pytlík nebo sklenice.

Kvalitní káva vyžaduje správné skladování

Káva si po upražení zachová maximum svých vlastností přibližně 14 dnů. Naplno využít nebo naopak zkrátit tuto dobu můžeme vhodnými nebo nevhodnými podmínkami skladování. A správnými obaly. Ty by měly splňovat několik požadavků.

Barva. “Sáčky i jiné nádoby na kávu mají být neprůhledné, protože ultrafialové záření urychluje rozklad chemických látek odpovědných za aroma,” vysvětluje Jiří Havel ze společnosti Doypacky, která nám nové sáčky dodává. Proto se také vyhněte skladování kávy v čirých dózách, i když ta zrna vypadají opravdu pěkně. Raději je ponechte v originálním sáčku od nás. A proč jsme vybrali právě černou barvu? Protože je elegantní a skvěle ladí k našim etiketám, takže přece jen potěší i oko.

Nepropustná vrstva. Brání přístupu vzduchu a vlhkosti, což jsou další faktory, které kávě nesvědčí. Naše nové sáčky mají tři vrstvy fólií, ty se na rozdíl od tradičního hliníku snadněji recyklují. A navíc jsou opatřeny i zipem pro opětovné pečlivé uzavření.

Jednosměrný ventil. Kvalitní obaly na kávu jsou vždy opatřeny aroma ventilem. Díky tomu mohou volně odcházet plyny, které káva tvoří, ale dovnitř se vzduch nedostane. “Čerstvě upražená káva vyprodukuje až 6 litrů plynů na 1 kilogram zrn. Pokud by na sáčku ventil nebyl, tak by se nafoukl a praskl,” upozorňuje Jiří Havel.

Recyklovatelnost. Vybrali jsme si sáčky, které můžete recyklovat. Po vyprázdnění je proto vhoďte do kontejneru na plasty.

Tak teď už víte, proč děláme kolem sáčků na kávu takovou vědu. A až si objednáte některou naši kávu, můžete si ji vychutnat s vědomím, že je o ni skvěle postaráno a udělali jste něco pro přírodu.