Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Pro lednový krok – káva a mlok!

Dárky jsou dávno rozbaleny, zabydlujeme se v novém roce. Nově pro vás máme napraženou kávu na espresso – Brazílii Sitio Colinas z Mantiquieria de Minas. Zvědavý je na ni i mlok skvrnitý, který patří mezi vzácné druhy přírodního bohatství CHKO Kokořínsko, stejně jako je její součástí i naše pražírna a sociální podnik Naturpark 12. Proto jsme mloka zvolili jako dalšího parťáka na etiketu káv z Brazílie, kterou v naší nabídce najdete vždy. Pro tentokrát je to právě káva Sitio Colinas, která vás v chuti příjemně překvapí mléčnou čokoládou, brusinkami, lískovým ořechem a vanilkou.

Salamandra salamandra – to není radostný výkřik po ochutnání výše popsané dobroty, ačkoli kdoví, ale jistě to je latinské pojmenování zmíněného mloka skvrnitého, což je středně velký ocasatý obojživelník. V České republice jde o silně ohrožený druh. Vinu za tento stav nese lidská činnost – především vzestup automobilismu, ničení a znečišťování přírodních vodních toků, jezírek a studánek. Na mloka se vztahuje i Bernská úmluva, podle níž je zařazen mezi přísně chráněné druhy a odchyt v přírodě je zakázán. Živé jedince lze získat jen z registrovaných chovů a na území našeho státu je lze chovat v zajetí jen na základě udělené výjimky ze zákona o ochraně přírody a krajiny.

Mlok skvrnitý je robustnější, protáhlého tvaru; dospělý jedinec je dlouhý přibližně 18 až 28 cm. Končetiny má kratší, ovšem ocas je poměrně dlouhý a silný. Hlavu má velkou, tlamičku zakulacenou, očka vypouklá. Nejčastěji se objevují mloci s černě zbarveným tělem se žlutými skvrnami nebo pruhy – v takové podobě si mloka pravděpodobně hned vybavíme. V některých lokalitách se objevují i poddruhy se skvrnami pomerančově oranžovými až červenými. Zajímavostí je, že pohlaví se od sebe barevně neliší, tentokrát tedy žádné upřednostňování samčí krásy… J

Mloka skvrnitého je možné spatřit v listnatých nebo smíšených lesích v podhorských lokalitách, na loukách a polích, mnohdy v blízkosti vodních toků. Mimo období kladení larev však žije často daleko od vody (ano, nejedná se o překlep, mločí samice na rozdíl od většiny našich obojživelníků opravdu klade živá mláďata). Aktivní je především v noci a za soumraku, přes den se ukrývá pod listy, kmeny stromů, větvemi, v dírách v zemi nebo pod kameny, kde se chrání před přímým slunečním zářením. Za deštivých či vlhkých dnů často vylézá z úkrytů rovněž ve dne. Na přelomu října a listopadu se před nepříznivým zimním počasím schovává do podzemí. Jsou to houževnatí tvorové, protože v přírodě se dožívají průměrně 20, v zajetí dokonce až 50 let!

Mlok je charakteristický svým pomalým pohybem. Nasytí ho žížaly, stonožky, drobný hmyz, pavouci, červi, slimáci. Často se u něj projevuje také kanibalismus! A tušili jste, že obecně na svou obranu používá jed? Mlok skvrnitý je totiž pasivně jedovatý živočich. V jeho kůži je několik druhů žláz (především příušní žlázy v zadní části hlavy, na ocase a po obou stranách hřbetu)produkujících hlenovitý sekret, který obsahuje řadu jedovatých substancí – směs toxinů s hlavními složkami samandarin, samandaron a samandaridin. Tvoří žluté polštářky s černými tečkami, což jsou otvory, kterými je jed vypuzován na povrch těla. Naši předkové věřili, že mlok je pekelné zvíře stvořené z plamenů. Ve svých pověrách mu přisuzovali zvláštní moc. Tradovalo se, že když mlok vyleze na strom, otráví na něm všechno ovoce, spadne-li do studny, otráví vodu. Lidé věřili, že když mloka vhodí do ohně, uhasí ho tím.

 Přitom mločí jed není pro člověka příliš nebezpečný, ale může na kůži a na sliznicích vyvolat zánět. Dostane-li se do očí, způsobuje silné pálení. Menším živočichům, kteří se snaží mloka napadnout, může způsobit silné svalové křeče, zvýšení krevního tlaku, potíže s dýcháním. Jed ve větším množství pak může takového živočicha dokonce zabít. Díky této schopnosti mlok nemá téměř žádného přirozeného nepřítele, největším nebezpečím je pro něj člověk, který ničí jeho přirozené prostředí. Tak buďme hodní, vnímaví a ohleduplní… K okolní přírodě i k sobě.

Bublinky šampaňského sice už vyšuměly s přípitkem novému roku 2022, ale chceme vám popřát, ať se ze života radujete po celý rok. Nechť jste zdraví, hřeje vás láska i šálek kvalitní kávy. Moc rádi budeme stálou součástí toho všeho! Váš Naturpark 12.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.