Blog | Zvonek zelený z etiket na naší kávě je ptákem roku 2022

Kávy Naturpark 12 poznáte na první pohled podle etiket s faunou a flórou Kokořínska. Máme proto velkou radost, že jeden z vyobrazených opeřenců, zvonek zelený, se stal ptákem roku 2022.

Česká společnost ornitologická vyhlašuje každoročně ptáka, kterého chce blíže představit veřejnosti. Letos se jím stal milý a veselý soused naší pražírny, zvonek zelený. Podrobněji jsme vám ho představili už v našem dřívějším článku a je to zajímavé čtení.

Pokud vás zvonek zaujal, zkuste ho hledat během svých procházek. Můžete k tomu využít také akci, která probíhá právě tento víkend, 7.-9. ledna 2022 – Ptačí hodinka, neboli sčítání ptáků (nejen) na krmítku.

Jestliže krmítko nemáte, vydejte se za zvonky do přírody. Pozorovat se dají v křovinách parků, zahrad, na okrajích polí či lesů. K přilákání využijte rozmanitá semena. Rádi mají slunečnicová semínka nebo třeba šípky, z nichž vyzobávají zrnka. Poznáte je snadno – jsou menší, zelení a zvonivě zpívají.

TIP: Poslechněte si, jak zní hlas zvonka.

Nestihnete-li Ptačí hodinku tento víkend, nic se neděje, sledovat zvonky lze po celý rok. Svá pozorování můžete dokonce zapisovat do databáze ČSO, a tak prohloubit poznání a ochranu zvonka zeleného v jeho roce.

Udržujte krmítka čistá

Během Ptačí hodinky si můžete všimnout ptáků v podezřelé kondici. Pokud jsou načepýření, přivírají oči, moc se nehýbou, případně mají sliny u zobáku, pravděpodobně trpí ptačí nemocí trichomonózou. Prosíme, ohlaste pozorovanou nemoc ornitologům. Onemocnění je aktuálně velký problém, protože doslova decimuje populaci zvonků – za posledních deset let jich zmizely už dvě třetiny.

Bohužel u volně žijících ptáků není možná léčba, proto je nutné podpořit spíše prevenci. Nemoc se šíří slinami a blízkým kontaktem třeba právě na krmítku. Krmítka a pítka z toho důvodu pravidelně čistěte a vysoušejte. A pořiďte si vhodný model. “Ideálně používáme závěsná krmítka se zásobníky, kde se ptáci nesdružují ve velkých hejnech,” uvedl na webu Birdlife.cz ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Pokud už zpozorujete nemocného ptáčka, celé krmítko opět důkladně vyčistěte a vysušte, asi na dva týdny s krmením přestaňte a informujte sousedy, kteří mají krmítka, aby udělali totéž.

Příroda na obalech kávy

Zvonky zelené v jejich roce podpoříte také tím, že jim připravíte vhodné prostředí pro život: v hnízdním období nebudete prořezávat keře, vytvoříte na své zahradě místa, kde bude pestrost semen a bobulí, ale i hmyzu pro mláďata. A budete si jich všímat v přírodě. Pozorovat je však můžete také na své poličce s kávou. S jarem, hned po zimní sklizni, se opět těšte na kávu, na jejímž obalu se bude vyjímat náš kokořínský zvonek zelený. Zatím se podívejte na další krásné etikety s motivy z CHKO Kokořínsko a vyzkoušejte, která z našich káv vás nejvíce osloví.