Blog | Výlet za skalními byty i kvalitní výběrovou kávou do CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

Léto je v plném proudu a zítra oficiálně začínají prázdniny. Volný čas a smích, mlsání meruněk a třešní, koupání a cestování… Naše pražírna výběrové kávy a sociální podnik Naturpark 12, kde vám pražíme vždy čerstvou výběrovou kávu na espressopro přípravu kávy filtrované, sídlí v malebné a téměř panenské krajině CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.  Je zde stále co objevovat! Kromě pestré fauny a flory a rozmanitého terénu se tato oblast vyznačuje originální lidovou architekturou. Nevšedností na své návštěvníky dýchají například původní chaloupky a skalní sídla. Na obhlídku skalních bytů vás pozveme dnes.

Tajemné hrady, skály a rokle s vysekanými skalními reliéfy, studánkami a jeskyňkami, ale také vesničky s půvabnými roubenkami – to i daleko víc je Kokořínsko. Hluboko v lesích nebo jen kousek za vesnicí lze najít skutečné poklady; skalní byty, bytečky a komůrky, které jsou vytesané ve skalách. V některých z nich se žilo dokonce ještě na konci 20. století!

Protože skály na Kokořínsku jsou z relativně měkkého pískovce, pro tesání skalních místností vyloženě vybízely. Lidé si tato obydlí hloubili samozřejmě pomocí dostupného nářadí, vlastní síly, těžké dřiny a šikovnosti. Písek se vynášel ven. Vytesávaly se i celé pískovcové kvádry, bylo-li to možné, které se poté použily na výstavbu nejrůznějších zídek, chlívků a přístavků.

Bohatší obyvatelé měli skály přímo na svých pozemcích. Vytesávali si v nich sklípky, chlívky a komory takzvaně „na vlastním“. Ti chudší dostali skálu od obce nebo velkostatkáře, pro kterého pracovali. Ve vyhloubených obydlích pak žili a hospodařili.

Za hlavním vchodem v chladné síni se obvykle skladovaly potraviny. Ve světnici, vybavené podobně jako v běžných domech, lidé vařili, přebývali a spali. V kuchyni bývala kachlová kamna a pec, do které se přikládalo zvenčí; ta se většinou roztápěla jen při pečení.

Ve skalních obydlích však trvale nežili jen ti nejchudší. Někomu jednoduše takové bydlení vyhovovalo – však o tzv. skalácích, kteří bydleli v podobných skalních světničkách pod hradem Valečov v Českém ráji, místní pamětníci říkali, že „nebylo zdravějších lidí nad ty, kteří žili ve skalách“.

Skalní obydlí rovněž sloužila k dočasnému bydlení; například po požárech a jako úkryty v čase ohrožení. Pískovec umožňoval vysekávat do skal i cesty, reliéfy či studánky.

Staré skalní byty na Kokořínsku se nacházejí většinou na soukromých pozemcích, proto nejsou běžně přístupné. Lidé je dodnes využívají k ukládání nářadí, vína nebo jako sklepy. Legendou je skalní byt ve Lhotce u Mělníka – jedná se o památku chráněnou státem a je přístupný jako expozice mělnického Regionálního muzea. Obydlí ve Lhotce u Mělníka je tedy jedno z mála, které si můžete zevrubně prohlédnout.

Zmíněné obydlí bylo nejdéle trvale osídleným skalním bytem v Česku. Poslední majitelka v něm žila až do roku 1982. Nejstarší dochované záznamy o něm pocházejí z roku 1859, kdy ho koupili prarodiče poslední obyvatelky. Ve skále nebyla elektřina, voda. Ovšem bývalo tam vlhko a svítit se dalo pouze petrolejkou. Ke konci života proto poslední majitelka – paní Marie – přespávala v dřevěném domku na zahrádce a ve skalním bytě hospodařila přes den.

Další skalní byt se nachází v Harasově, celkově jsou jich na Kokořínsku přibližně desítky. Prozkoumat můžete i skalní reliéfy a jeskyni Harfenice u obce Želízy. O těch se rozpovídáme více zase někdy jindy.

Tým Naturparku 12 vám přeje co nejhezčí prázdninové a dovolenkové zážitky!