Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Zrnková nebo mletá? Jaká káva je lepší

Zrnková nebo mletá káva

Pokud berete kávu čistě užitkově jako něco, co vás nakopne, je to asi jedno. Pokud ale hledáte chuťový a voňavý zážitek, určitě věnujte nákupu vhodné suroviny pozornost. Takže – je rozdíl, jestli si koupíte kávu zrnkovou, nebo si ji přinesete domů už namletou?

Výhodou mleté kávy je rozhodně úspora času a úkonů, které musíte během přípravy kávy provést. Jejím zásadním mínusem je na druhou stranu skutečnost, že velmi rychle ztrácí své aroma a chuť. Káva totiž pohlcuje okolní pachy i vlhkost, vadí jí kolísání teplot a světlo, proto postupně o své původní aroma přichází. A když je namletá, je proces zkázy snadnější a tudíž rychlejší. 

Oproti tomu zrnková káva si své vlastnosti zachová déle. Když si zrnka namelete až před přípravou nápoje, čeká vás intenzivní vůně i chuť. Proto také u nás si můžete objednat převážně kávu zrnkovou, navíc čerstvě upraženou. A proč klademe důraz také na čerstvost pražení? Protože ani zrnka nevydrží navždy. Stará káva bude mít výrazněji hořkou chuť a může dokonce i žluknout. Kupujte tedy kávu v takovém množství, abyste ji stihli vypít zhruba do měsíce.

Na internetu jste možná narazili na Pravidlo 15. Říká, že káva před pražením vydrží 15 měsíců, po upražení 15 dnů a po namletí 15 minut. Nemusíte to brát úplně doslova, ale je to jisté vodítko, které napoví, po čem sáhnout, když vám na intenzitě chuti a vůně ve vašem šálku záleží. 

A co dělat, pokud nemáte možnost si zrna sami pomlít? V tom případě mletou zavrhovat nemusíte, ale kupujte ji pouze v malém balení, aby vám vydržela asi na týden. Toto množství udržujte pokud možno bez přístupu vzduchu, na chladnějším, suchém a tmavém místě. Existují speciální vakuové neprůhledné dózy, kterými životnost své kávy o něco prodloužíte. Pokud však tu možnost máte, jděte do zrnkové a dopřejte si všechny její benefity naplno.

TIP nakonec: Vlastnosti pohlcování pachů ale můžete také využít. Pokud vás trápí pachy v lednici nebo jste se právě přistěhovali do bytu, kde to je cítit zatuchlinou, vysypte na misku trochu mleté kávy a dejte ji na zapáchající místo. Nepříjemných odérů se snadno zbavíte. A to je důvod k oslavě, nejlépe s voňavým šálkem čerstvě pomleté výběrové kávy NATURPARK 12. 

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.