Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | A co zdobí právě Váš cestovatelský deník?

Ještě nedávno jsme se tolik těšili na jaro, proto je až neuvěřitelné, že svou náruč plně rozevřel čas léta. Jsou před námi dovolené, období nových cest a vůní, sklízení sladkých plodů. Však i my máme mnoho novinek! O jedné se zmíníme v dnešním článku.

Co se odměnit a nastartovat pohodovější letní rozvrh, který budete tvořit společně s vašimi dětmi? A to třeba s naší výběrovou kávou Kolumbie – Ortiz? Kakaem, květovým medem a meruňkovým džemem v chuti už k létu rozhodně nakročeno má. Veselá ilustrovaná etiketa této lahůdky může pak ozdobit třeba prázdninový cestovatelský deník vašich malých ratolestí. Kávu pro vás pražíme vždy čerstvou, abyste si mohli připravit ten nejlahodnější a nejvoňavější šálek.  Tak nám dejte vědět, jak vám chutná!

Ale nejprve pojďme trochu prozkoumat předprázdninové období, kterým někteří z nás do léta proletí rychlostí letního blesku. Povinností je mnoho. Tak se může stát, že krásné roční cykly někdy vnímáme jen jako další otočené listy v kalendáři, čímž nám uniká jejich síla a kouzlo, původní význam a jeho chápání. Nebo třeba i původ některých tradičních dní a svátků.

Začněme hned 1. červnem. Mezinárodní den dětí je stále oblíbeným svátkem, ale víte, kdy a proč vlastně vznikl? Oficiálně se slaví od roku 1950. Jeho vznik byl reakcí na smutnou skutečnost, že při dějinných událostech bývají častými obětmi rovněž děti. Mezinárodní den dětí tedy není jen o chystání oslav a překvapení, ale také připomínkou a upozorněním na důležitost dětských práv a potřeb.

Svatý Medard, jehož den připadá na 8. červen, nás sice trošku děsí, že nám část léta proprší – Medardova kápě, čtyřicet dní kape –, ale lidé se dříve k Medardovi obraceli s pokornou prosbou o zachování úrody a ochranu úspěšné senoseče.

Letní slunovrat a začátek léta vítáme 21. června, kdy příroda i sluníčko jsou při plné síle. Dny jsou nejdelší v roce, noci krátké. Po slunovratu se dny začínají zkracovat. Lidé při letním slunovratu zapalovali posvátné obřadní ohně, čímž uctívali Slunce.

Pohádkově znějící Svatojánská noc má svůj čas v noci z 23. června na 24. června. Křesťanský svátek svatého Jana Křtitele překrývá oslavy slunovratu. Věřilo se, že země otevírá své poklady a devatero natrhaných bylin (svatojánské koření) přinese zdraví a lásku. Dívky posílaly po vodě upletené svatojánské věnečky, maminky chystaly svatojánskou postýlku. Pod stůl se dával košíček se svatojánským kvítím, přikrýval se dečkou nebo šátkem, posypával se svatými obrázky. Ráno v tomtéž místě děti našly penízky či dárečky, které jim tam za nocleh zanechal svatý Jan. V tomto období lidé zapalovali svatojánské ohně a kutáleli hořící kola z kopců.

Když už jsme dnes zmínili Mezinárodní den dětí, nabízí se nezapomenout na poslední červnový den, který je obvykle dnem vysvědčení a posledního dne školy před letními prázdninami. To je pro děti asi ten nejúžasnější svátek a dárek zároveň! Ale co si budeme povídat, také mnozí dospěláci si od rutiny a starostí školního roku rádi oddychnou.

A Vy si teď už jen připravte chuťové pohárky a oblíbený šálek na kávu! Ideálně z naší aktuální nabídky.

Ze sociálního podniku a pražírny výběrové kávy Naturparku 12 v srdci CHKO Kokořínsko – Máchův kraj vám přejeme co nejhezčí červen a radostný vstup do prázdninového času!

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.