Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Světový den životního prostředí slaví padesátku. Slavte i vy, třeba s výběrovou kávou praženou v chráněné krajinné oblasti!

Země je krásné místo k životu. Případné peklo si z něj dělají převážně sami lidé. Je důležité mít na paměti vše, za co můžeme a máme být vděční, vážit si toho a pečovat o to. Proto chceme připomenout padesáté výročí Světového dne životního prostředí, které připadá na 5. června. Z pohledu ochrany a obnovy životního prostředí je Světový den životního prostředí považován za jednu z nejdůležitějších událostí v roce.

Jubilejní padesáté výročí Světového dne životního prostředí se zaměřuje na řešení znečištění životního prostředí plasty pod heslem #BeatPlasticPollution.

Každý rok se na celém světě vyrobí stovky milionů tun plastů. Polovina z nich je navržena tak, aby byla použita pouze jednou. Z toho je méně než deset procent recyklováno. Přibližně dvacet milionů tun plastů ročně skončí v jezerech, řekách a mořích. Mikroplasty si nacházejí cestu do potravin, vody a vzduchu. Konzumuje a inhaluje je tak snad každý tvor na planetě.

Odhozený nebo spálený jednorázový plast poškozuje lidské zdraví a biologickou rozmanitost. Znečišťuje každý ekosystém od vrcholků hor až po dna oceánů. S dostupnými vědeckými poznatky a technologiemi pro řešení tohoto problému musí vlády, firmy, neziskové společnosti a další zúčastněné strany rozšířit a urychlit opatření k vyřešení této krize. Ani Česká republika nechce zůstat pozadu.

Protože je třeba vždy začít u sebe, připomínáme dnes zcela základní opatření a nabízíme několik typů, jak může situaci zlepšit každý z nás. Pojďme podat pomocnou ruku společně.

Pokud je to možné, nekupujte vodu balenou v plastu. Kohoutkovou vodu si můžete upravit filtrací   a požité filtry z filtračních konvic pak zanést či poslat tam, kde je recyklují. Na cestách pijte kávu z vlastního hrnku místo z jednorázových kelímků; ekologické lahve na vodu jsou k dostání běžně.

Nakupujte bezobalově. Nebo aspoň kupujte větší balení a přelévejte/přesypávejte potřebné množství do vlastních nádob. Na pečivo, ovoce a zeleninu nepoužívejte igelitové pytlíky, pořiďte si ty na opakované použití. Také pamatujete síťovky na nákup? Jsou znovu v módě. A rozhodně lepší než jednorázové plastové tašky.

A co hygienické potřeby? Plastový kartáček lze vyměnit za typ z přírodních materiálů. Jednorázová plastová holítka generují zbytečný odpad. Existují i jiné možnosti. K úpravě vlasů existují přírodní dřevěné hřebeny, kartáče a doplňky, které se dají kompostovat. Tuhé šampony jsou skvělou alternativou těch tradičních, balené bývají v papírových obalech. Dalším bonusem je, že jsou skladné na cesty. Stojí za vyzkoušení.

Většina vlhčených ubrousků obsahuje chemikálie a plasty, které nelze biologicky rozložit. Vyhněte se jejich používání, případně zvolte ekologičtější varianty. Jednorázové plenky pro miminka s plasty se rozkládají tisíce let. Je čas zavzpomínat a zařadit do repertoáru látkové pleny.

Smyslem recyklace je využívat materiály opakovaně. Nakupujte produkty z recyklovaných materiálů. Nádoby na třídění odpadu (včetně těch žlutých na plast) využívejte naplno. I polystyren lze recyklovat, bylo by škoda jej dávat do popelnice na směs.

Počítáme s vámi! A na oslavu lepších zítřků nabízíme osvěžující Cascaru, což je sušená dužina z kávových třešní. Vzniká jako vedlejší produkt při zpracování kávových zrn. Má vysoký obsah vitaminů, minerálů a antioxidantů. Přestože pochází z kávovníku, svou chutí připomíná spíš čaj.

Ze sociálního podniku a pražírny výběrové kávy Naturpark 12, kde pro vás pražíme vždy čerstvou kávu pro přípravu espressa a kávy filtrované, připíjíme na zdraví nás všech a zdravější společnou planetu!

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.