Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Tajemné odrůdy kávy: Mundo Novo

Máme rádi brazilskou kávu. A tak nesmí nikdy chybět v našem e-shopu. S Brazílií je pevně spojená také odrůda, na kterou se dnes podíváme blíž. Mundo Novo se totiž zrodila právě zde.

Mezi farmáři je oblíbená, protože přináší velkou úrodu v dobré kvalitě. Vysoký a dobře prospívající strom má rád vyšší nadmořské výšky a je relativně odolný proti nemocem. Je široce rozšířený v jižní Americe, především v Brazílii a Peru, naopak třeba ve střední Americe nebo Karibiku na něj tak často nenarazíte. 

To, že zde často roste, ale není jediný důvod, proč si při vyslovení názvu Mundo Novo vybavíme největší latinskoamerickou zemi. Odrůda vznikla přirozeným křížením mezi rostlinami Red Bourbon a Typica v oblasti Mineiros do Tiete rozkládající se v brazilském státě São Paulo. Tady byla objevena v roce 1943 a pro svou neobvyklou velikost, velkou plodnost a příjemnou chuť si okamžitě získala pozornost botaniků. 

Název má po městečku Mundo Novo, kde výzkumníci z Instituto Agronómico de Campinas první semena vysadili a odrůdu kultivovali. (Jen tak na okraj – pokud byste Mundo Novo hledali na mapě dnes, nepochodíte. Přejmenovali ho totiž mezitím na Urupês.) 

V roce 1952 bylo jasné, že nová odrůda se ustálila a může být představena zemědělcům. Od té doby patří k úspěšným druhům, které si našly své příznivce po celém světě.

Obecně se jedná o kávu hutnější, sladší a s nižší aciditou. Většinou v ní najdete chuť karamelu a hořké čokolády, v různé intenzitě doplněnou tóny koření (pepř, skořice) či ovoce (jablka, citrusy). Konkrétní vyladění samozřejmě vždy záleží na kvalitě úrody, způsobu zpracování a pražení.

A to stále není vše. Mundo Novo zanechalo i další významnou stopu ve světě nejen výběrové kávy. Záměrným křížením Mundo Novo s odrůdou Caturra se totiž zrodila populární odrůda Catuaí.K dalším varietám, které mají brazilští farmáři rádi, patří Bourbon. A právě ten tvoří jednu ze dvou Brazílií, které máme momentálně v nabídce na espresso. Je to Pe de Cedro. Pokud ho chcete ochutnat, nakoukněte do e-shopu a objednejte. Ať vám zpříjemní vaše dny.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.