Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Český turek. Má legendární český nápoj vhodnější alternativy?

Mnoho z nás má z dětství vzpomínky na babičku, která si po nedělním obědě míchala ve sklenici svou kávičku s lógrem. Český turek je fenomén, který má stále své zastánce. Ale bude lépe, když postupně zůstane jen v těch vzpomínkách. 

Jak asi víte, český turek neviděl skutečnou tureckou kávu ani z rychlíku. A přes snadnou a rychlou přípravu má mnoho nevýhod.

Na našem blogu jste se mohli dočíst, že pro dobrou kávu je třeba kvalitní surovina, zalití správnou teplotou vody a určitá doba extrakce. Klasický český turek se ale mnohdy připravuje z průměrné, navíc často již předem namleté směsi arabiky a robusty (která převažuje). Zalévá se vroucí vodou, takže okamžitě spálí všechny aromatické látky, které snad v zrnech mohly zůstat. Trpkou a svíravou příchuť ještě podtrhne to, že sedlina zůstává ve vodě, dokud nápoj nevypijete, a po celou dobu uvolňuje kofein a nežádoucí třísloviny. Nejen, že je taková káva extrémně hořká, ale navíc může dráždit žaludekvyvolávat úzkost a nespavost.

To si raději udělejte pravou tureckou kávu v džezvě. Tady najdete návod, jak na to. Taková turecká káva je sladká, silná a lahodná a dost možná vám připomene vaši dovolenou v Řecku, rozšířená je stále také na Balkáně i v arabských zemích. Příprava je o něco zdlouhavější, můžete ji klidně pojmout jako rituál.

Pokud vám jde naopak o rychlost, doporučujeme použít french press. Příprava se českému turkovi docela podobá – namletou kávu zalijete horkou vodou. Odlišnosti jsou ale zásadní. Používejte jen kvalitní, světleji praženou kávu. Namelte ji těsně před přípravou, a to nahrubo. Zalévejte vodou o teplotě asi 95 stupňů Celsia a po přibližně čtyřech minutách stlačte píst. Potom hned kávu nalévejte do hrníčků – a máte-li jí více, přelejte do jiné konvice. Tím se vyhnete časově neohraničené extrakci. Jak vidíte, příprava je také rychlá a jednoduchá, ale výsledek oproti českému turkovi neporovnatelně lepší. Tento způsob je vhodný i pro ty nejkvalitnější kávy.

Konvici na french pressvynikající zrnkovou kávu máme k dispozici. Stačí si jen vybrat a pochutnat si.  

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.