Blog | S koncem prázdnin nekončí výlety ani chuť na výběrovou kávu!

Vyčerpávající horka vystřídal déšť a chladnější teploty, příroda se začíná připravovat na podzimní dny. Prázdniny skončily, rodiče se svými potomky zahájili nájezdy zejména na papírnictví a knihkupectví, aby bylo do další školní etapy vše důkladně připraveno. Pokud v někom z vás nastávající období vyvolává lehký smutek, vězte, že zářijové výlety mají rovněž své autentické kouzlo. Tak hurá třeba na Bezděz!

Ani dnes neopustíme jedinečnou CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, ve které pro vás pražíme voňavou a kvalitní výběrovou kávu pro přípravu oblíbeného espressa a filtrované kávy. V letních dnech jste po inspiraci na našem blogu už možná navštívili Kokořín, Máchovo jezero, hrad Houska a nedaleký food truck Osvěžovna v Kruhu, kde je výtečná káva Naturpark 12 v nabídce. Ale nechybí ještě výprava na Bezděz?

Státní hrad Bezděz je chráněnou kulturní památkou na vrchu Bezděz v Dokeské pahorkatině. Má přezdívku Král hradů, kterou dostal od návštěvníků. Možná proto, že patří k těm nejzajímavějším. Historie pevného kamenného hradu sahá do 13. století. Tehdy byl vystavěn na obranu obchodní cesty a proti rozpínavosti sousedních rodů.

Jako jeden z mála se dochoval v původní podobě; nikdy nebyl přebudován na romantické letní sídlo ani nebyl zbořen jako jiné neméně slavné hrady. Zachovala se tak vzácná hradní kaple a křížová cesta, kterou lemuje mnoho kapliček, které vám připomenou dobu, kdy Bezděz sloužil jako klášter a býval cílem zbožných poutníků.

Výstup k němu je možný pouze pěšky. Kamenitá skalnatá cesta vede vzhůru do kopce, měří přibližně tři kilometry. Autem, autobusem či vlakem se dostanete nejblíže do obce Bezděz. Cesta na hrad není vhodná pro kola nejen strukturou terénu, ale také proto, že vede národní přírodní rezervací, kde je jízda na kole zakázaná. Terén není vhodný pro invalidní vozíky ani kočárky; část cesty vede po skále a kamenných schodech. Veřejné placené parkoviště je přímo v obci Bezděz.

Prohlídka zabere přibližně hodinu. Za vystoupání na Velkou věž bude odměnou nádherný panoramatický výhled do kraje. V Templářském paláci na II. hradním nádvoří je prezentován průběh jeho zastřešení a záchrany klenebního systému. Podívat se můžete na vybrané archeologické nálezy, středověký model hradu a mučicí nástroje. Vstupenky si můžete zakoupit nejen na místě u pokladny, ale také bez fronty on-line.

Gotický hrad Bezděz máte jistě v paměti uložen a spojen s působením našeho největšího romantického básníka Karla Hynka Máchy. Ten zde našel inspiraci ke svým dílům Večer na Bezdězu a Máj. Dominanta krajiny severních Čech je navíc opředena pověstmi a legendami, jak už se na památky v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj sluší a patří. 😊 Jedna z nich vypráví o tajné a nejdelší podzemní chodbě v Čechách, která má údajně spojovat hrad se sousedními vesnicemi a vést z okolních kostelů, zvonic, farností nebo z tajemných sklepení domů. Pověst nemá reálné základy, taková chodba nebyla dosud objevena. Bájný poklad, strážce ve tmě a temná minulost Bezdězu jsou dalšími podněty k poškádlení fantazie.

Tým Naturparku 12 vám chce poškádlit nejen fantazii, ale i smysly, tentokrát novinkou v nabídce, kterou je Brazílie – Pe De Cedro pro přípravu espressa. Jsme si jistí, že nutella, lískový oříšek a arašídové máslo v chuti výběrové kávy z regionu Mantiqueira de Minas vás navnadí k dalšímu a dalšímu šálku této delikatesy. Takže blížícího podzimu se nebojte, my vás zahřejeme na chuti i na duši!

Váš Naturpark 12 z adresy Kokořín 12.

Foto: https://www.hrad-bezdez.cz/cs/fotogalerie/10128-exteriery