Blog | Brazilská káva a ledňáček říční jsou naše stálice!

Dny jsou chladné a světla ubývá. Podzimní počasí svádí zachumlat se do měkoučkého plédu a navrch se zahřát šálkem horké kvalitní kávy. Stejně tak zvířata se chystají na nelehké roční období. Náš sociální podnik a pražírna výběrové kávy Naturpark 12 vás pravidelně zve do voňavého světa kávy a pestrobarevné přírodní říše. Ani tentokrát tomu nebude jinak.

Naturpark 12 sídlí v krásné chráněné krajině Kokořínsko. Špičkovou kávu pro přípravu espressa i kávy filtrované vám přivážíme z dalekých koutů naší planety. Proto je možné, že dnes se klubko poznání lehce zakutálí až do Brazílie, ale zároveň si jej necháme pěkně doma v Čechách.

Objevovat a ochutnávat můžete kávu Brazílii na espresso tentokrát z regionu Chapada Diamantina státu Bahia. Brazílii vám již tradičně nabízíme s ledňáčkem. Nebojte se dalšího ochlazení v podobě nanuku. Naopak vás zahřejeme u srdce pohledem na duhové stvoření – ledňáčka říčního, který k vám může připutovat domů v balíčku s kávou; máme jej totiž věrně vyobrazeného na etiketách zmíněné kávy, která vás pohýčká chutí mléčné čokolády, mandlí a pralinek.

Ledňáček říční (Alcedo attnis) je jedním z našich nejpůvabnějších ptáků. Pro své krásné zabarvení se mu říká létající drahokam. Ledňáčků se na světě vyskytuje asi devadesát druhů a jejich domovem jsou obvykle tropy a subtropy. Na našem kontinentu můžeme vidět pouze ledňáčka říčního.

K životu potřebuje čisté řeky, potoky a jezera. Stejně jako další milovníci nekontaminovaných vod je tedy ohrožen jejich znečišťováním. Důležité jsou pro ledňáčky vodní plochy s vodorovnými pobřežními stěnami. V těch si totiž vyhrabávají svá hnízdiště. Ledňáček říční je typickým představitelem částečně tažných druhů. Někteří jedinci zůstávají přes zimu v oblasti, kde hnízdí, zatímco jiní odlétají do teplejších krajů. V České republice žije celoročně. Přestože se jeho počet zvyšuje, řadí se mezi silně ohrožené a přísně chráněné druhy. Přirozenou příčinou někdy i drastických úbytků jsou kruté zimy, kdy led na hladině zabraňuje přístupu k potravě.

Ledňáček říční je o něco větší než vrabec. Na délku měří 16–20 cm. Dožívá se sedmi let. Projevuje se ostrým, kovově znějícím hvizdem. Má hnědé až rezavé bříško, korálově červené nohy, modrou hlavičku, zářivě modrozelená záda a modrá křídla. Jeho zobák je dlouhatánský a zašpičatělý, aby se snáz dostal k potravě. Rád si smlsne na rybkách, žabkách nebo vodním hmyzu. Kořist loví střemhlavým letem a s křídly přitaženými k tělu se ponoří pod vodu až do hloubky jednoho metru. Také potřebuje v těsné blízkosti vody větve, kde pozorně číhá. Pak se z nich obratně vrhá do vody. Ryby polyká hlavou napřed, aby mu šupiny nepoškrábaly hrdlo. Uvidíme-li tedy ledňáčka, který drží rybku hlavou ven ze zobáku, můžeme si být takřka jisti, že ponese potravu samičce nebo bude krmit v noře mláďata. K nasycení ledňáčci potřebují alespoň deset malých rybek. Mají se co ohánět!

A co námluvy? Po většinu roku je ledňáček samotář. Věrností neoplývá, pouze v době hnízdění žije v párech. V době námluv se sameček se samičkou pronásledují podél potoka. Výjimkou nejsou ani bitky ve vodě. Samice snáší 5–7 vajíček, na kterých sedí střídavě oba rodiče po dobu přibližně 21 dnů, stejně tak si vypomáhají při krmení. To bychom snad mohli za takovou solidárnost trošku přimhouřit oko i nad těmi občasnými zálety…

Vy nám však zůstaňte věrní, protože všechny naše síly a péči vkládáme do činností a výroby produktů, kterými vám chceme udělat dny hezčí a příjemnější, zároveň v souladu s respektem a láskou k přírodě.

Z naší adresy Kokořín 12 vás zdraví celý tým pražírny kávy Naturpark 12 a přeje vám podzim plný barev, vůní a pohody!