Blog | Chystáte se na noc netopýrů? Doplňte energii kvalitní výběrovou kávou!

Prázdniny se přehouply do druhé poloviny. Možná přemýšlíte, jak tyto dny dětem zpříjemnit, případně si okořenit vlastní dovolenou nevšedními zážitky. Také na srpen pro vás máme zajímavý tip. Můžete se vypravit za netopýřím dobrodružstvím. CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, kde je doma také naše pražírna výběrové kávy a sociální podnik Naturpark 12, je jednou z lokalit, kam na tuto akci můžete zavítat. Ale takových míst je po naší republice daleko víc!

Poslední srpnový víkend je oficiálním termínem konání Mezinárodní noci netopýrů. Rozmanité akce se však pořádají i v dalších dnech, bývá to přibližně od poloviny srpna do konce září. Pestrý program pro děti i dospělé zahrnuje přednášky, ukázky výzkumných metod či noční výpravy do přírody, které doplní setkání s živými netopýry. V některých lokalitách se návštěvníci mohou zúčastnit mimořádné noční prohlídky hradu, zámku či jeskyně. Letošní ročník je podpořen ještě další zajímavostí. Představte si, že rok 2022 je Rok netopýrů!

Mezinárodní noc pro netopýry si vzala za úkol šířit osvětu a seznámit s těmito křehkými tvory širší veřejnost, protože díky lepšímu poznání je lze účinněji chránit. Netopýři nevyhledávají k zimování pouze jeskyně a důlní systémy, ale také půdy nebo stromy. Na některých místech se mohou zdržovat dokonce celoročně. Je důležité, aby lidé měli povědomí, jak žijí, jak s nimi žít v sousedství, jak je chránit. Všechny druhy netopýrů žijících v Česku jsou chráněné, některé až kriticky ohrožené. Kromě toho je náš stát zavázán chránit všechny druhy netopýrů i na základě několika mezinárodních dohod (například Dohoda o ochraně populací evropských netopýrů, Bernská úmluva, Bonnská úmluva).

Mezinárodní noc netopýrů se koná pod záštitou již zmíněné Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS) od roku 1997. Původně to byla záležitost pouze evropských zemí, ale od roku 2012 se šíří na další kontinenty – stala se tak akcí celosvětovou. Koná se ve více než třiceti státech světa. V České republice se první „netopýří noc“ uskutečnila v roce 1998. Následující roky narůstal počet lokalit i návštěvnost. Akce se stala tradicí. V současnosti si zájemci mohou vybírat z více než padesáti zajímavých míst po celé republice, kde se každoročně celkově sejde až několik tisíc lidí.

Mezinárodní noc pro netopýry v ČR koordinují členové České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), správci památek, pracovníky muzeí a řadou dalších organizací (například Správa jeskyní ČR, Národní památkový ústav, Český svaz ochránců přírody a další nevládní organizace, ekocentra a muzea).

Dlouholetým aktivním organizátorem netopýřích nocí a propagátorem ochrany letounů byl profesor Jiří Gaisler, jeden z nejvýznamnějších evropských chiropterologů.

Chystáte-li se v srpnu do oblasti CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, tam můžete absolvovat netopýří dobrodružství 26. srpna od 19:00. Nebo se vydejte podpořit netopýry do jiných lokalit.

Bez podpory veřejnosti by ochrana přírody nebyla možná. Zapojíte se?

Odměnou vám bude skvělý pocit na duši, ale může jí být také šálek lahodné a voňavé výběrové kávy, kterou pro vás pravidelně čerstvě pražíme – na své si u nás přijdou milovníci espressa i kávy filtrované, ovšem nezapomínáme ani na  bezkofeinovou nabídku!

A pokud vám nálada léta také souzní s vůní a chutí malin, melounu a ananasu, zkuste naši naturální Burundi – Gahae nebo Indonesii – Kerinci Gunung, která v chuti osvěží papayou, mangem a švestkou. Excelentní kávový zážitek a stejně takové léto přejeme všem z Naturparku 12.

Zdroj foto: Archiv ČESON