Blog | Dostaveníčko s tařicí a kávou

tařice skalní

Bezkofeinovou Peru MC Decaf na přípravu espresso kávy jsme Vám již představili, stejně jako jsme se pochlubili novou krásnou etiketou, která zdobí kabátek právě zmíněné výběrové kávy. Je dílem talentované ilustrátorky Julie Čermákové, která tvoří také pro náš sociální podnik NATURPARK 12.

Na první etiketě od této autorky Vám do domovů či na pracoviště přinášíme další rarity CHKO Kokořínsko – unikátní skalní útvar Pokličky a chráněnou tařici skalní. O „pokličkách“ jste si mohli přečíst v jednom z minulých článků blogu NATURPARK 12, dnes se podíváme na zoubek, vlastně na kvítka, vyobrazené flóře.

Tařice skalní (Aurinia saxatilis) je nízká, vytrvalá a nenáročná rostlina. Dorůstá do výšky 10 až 30 cm. Je jediným druhem Aurinia, který roste na území České republiky. Rozšířila se z oblasti Balkánu. Vyrůstá obvykle na skalnatých stanovištích od nížin až do podhůří, na slunných skalách nebo kamenitých i travnatých stráních, pastvinách či na okrajích lesních porostů. Druhotně na zídkách i ruinách staveb. Její dlouhé kořeny pronikají hluboko do skalních štěrbin.

Trsy zářivě žlutých květů krášlí okolí brzy z jara. V dubnu a květnu je tato rostlina nejkrásnější. Ve vyšších polohách a na stinných místech se můžete z květů těšit déle. Její květy jsou na lodyhách ve skupenstvích, což tařici skalní umožňuje tvořit neodolatelné žluté koberce. Pro svůj vzhled a nenáročnost je často pěstovanou skalničkou. Přírodní druh se dobře množí semeny vysévanými na podzim, ale vyšlechtěné variety se musí pro zachování svých netypických vlastností rozmnožovat řízkováním.

Stále máte pocit, že Vám tařice nic neříká? Možná ji neznáte pod botanickým názvem, ale pod jmény, která jí dali lidé pro její vzhled – plesnivice, šedivka, tuřice, stinka a další. Vytváří totiž přízemní růžici z mnoha listů jakoby plesnivé zašedlé barvy.

V současné době se výskyt této rostliny ve volné přírodě snižuje, proto je tařice skalní z hlediska ohrožení hodnocena jako vzácnější druh, který vyžaduje další pozornost, podle zákona je chráněna v kategorii druhů ohrožených. Na procházce si proto tařici na skalku rozhodně nevydloubávejte!

CHKO Kokořínsko je pro tařici skalní jedním z domovů. Doma je v této lokalitě také naše pražírna kávy. Poznávejte společně s námi plnými doušky nejen kvalitní a výběrovou kávu NATURPARK 12, ale také jedinečnou a křehkou přírodu kolem sebe… Pohodové léto!