Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Kávovník. Rostlina, které vděčíme za skvělé chvíle u horkého šálku

Jedním z vlajkových témat našeho blogu je káva. Můžete se dočíst, jak se zpracovává, jaké má odrůdy nebo které osobnosti se o ní zmiňují. Ale co víme o kávovníku, na němž tento lahodný poklad roste?

Kávovník stojí na samém začátku procesu, jehož výsledkem je váš ranní příliv energie i příjemná tečka po obědě. Zaslouží si proto naši pozornost. Je to stálezelený keř nebo strom z čeledi mořenovitých. Listy jsou voskovité, oválné, zakončené špičkou. Mají zelenou barvu, která může mít nažloutlý, měděný nebo dokonce fialový nádech. Květy jsou bílé, hvězdicové, shlukují se do trsů a voní po jasmínu. Plody jsou nám dobře známé kávové třešně.

Kávovníku se daří v tzv. kávovém pásu, oblasti mezi obratníky Raka a Kozoroha, kde je pro něj nejpříhodnější klima. Spadá sem větší část Afriky, dále jihovýchodní Asie a Indie, Karibik a střední a jižní Amerika.

První plody sklízíme přibližně tři roky od vysazení a rostlina obvykle rodí zhruba 30 let. V Africe jsou však příklady i mnohem starších plodících kávovníků, jako například divoce rostoucí stromy odrůdy SL28 v Keni. Možná vás překvapí, že třešně dozrávají nečekaně dlouho, 6-12 měsíců. Další zajímavostí je, že zrají postupně, takže z jednoho kávovníku je několik sklizní a vedle sebe poklidně sousedí květy, zralé i dozrávající plody.

Nejznámější jsou dva druhy: kávovník arabský (coffea arabica), známý jako arabica, a kávovník statný (coffea canephora), přezdívaný robusta. Ty mají velké množství odrůd, kterým se na blogu věnujeme v našem seriálu Tajemné odrůdy kávy. V západní Africe či Malajsii se pěstuje také kávovník liberijský, ten má ale specifickou chuť a není tak oblíbený.  

Víte, že kávovník se dá pěstovat také jako pokojová rostlina? Při trpělivé péči si tak můžete vypěstovat vlastní kávu! Ale pokud se vám nechce čekat, vyberte si u nás. Máme zrna z těch nejlepších oblastí světa, napražená tak, aby vám přinesla exkluzivní zážitek. 

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.