Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Tajemné odrůdy kávy: SL28 a SL34 jsou v Keni národním bohatstvím

Keňa patří mezi přední vývozce výběrové kávy. K její pověsti země, odkud pocházejí zrna vynikajících kvalit, přispívají také proslulé odrůdy SL28 a SL34.

Odrůdy ze série SL, jak se jim také říká, jsou v Keni kultivovány od 30. let 20. století, tedy už 90 let. Skupinu tvoří celá řada variet, ale nejznámější jsou dvě, SL28 a SL34.  Katalogizaci a péči o ně se věnuje Národní zemědělská laboratoř. Původní název tohoto zařízení, Scott Laboratories, dal celé sérii jméno. Rostliny byly pro tuto katalogizaci vybírány podle jejich odolnosti a výnosnosti, aby pomohly zajistit lepší úrodu a větší výdělky místním zemědělcům. Hledělo se však také na kvalitu, a to se vyplatilo.

Jak SL28, tak i SL34 mají stabilně velmi kvalitní zrna, proto se těší velké popularitě u milovníků kávy i farmářů. Tvoří až 80 % keňského exportu výběrové kávy, což už o něčem svědčí. 

Svěží a nezaměnitelná chuť

Odrůdy z rodiny SL mají výraznou aciditu, jednoznačné ovocné a květinové aroma, pocítit můžete například černý rybíz či jiné letní bobulové ovoce, tropické tóny nebo oříšky. V každém případě se těšte na jedinečnou, svěží kávu s plným tělem, která ve vás dozajista zanechá silný dojem. 

Vyzkoušet ji právě teď můžete v našich keňských směsích. Kabingara PB obsahuje SL28 i SL34, Wahundura Murang’a AA je tvořena SL28 v kombinaci s Ruiru 11. 

Více o SL28 a SL34

SL28: Pochází z jediného stromu rostoucího na území dnešní Tanzánie. Je to vysoká rostlina, nevadí jí příliš sucho a má vysoké výnosy. Nevýhodou je malá odolnost vůči plísním a škůdcům, to ale vyvažuje excelentní chuť nápoje.

Zajímavost: Stromy SL28 můžete nechat řadu let růst divoce a po obnovení péče přesto očekávat kvalitní úrodu. Plodí navíc do vysokého věku. Některé stromy jsou až 80 let staré, a přitom stále nesou ovoce.

SL34: Původní rostlina se nacházela v oblasti Kabete nedaleko keňského hlavního města Nairobi. Od své sesterské odrůdy se liší bronzovými konečky listů. Je také o něco choulostivější a má lehce nižší výnosy. Chuť je však také výjimečná a má v sobě specifické kouzlo, po kterém milovníci kávy na celém světě šílí. Zavítejte do našeho e-shopu a přesvědčte se.

Přečtěte si předchozí díly našeho seriálu o tajemných odrůdách kávy:

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.