Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Sedlina, obaly, kapsle. Co s kávovým odpadem?

Vychutnat si lahodnou kávičku je skutečný požitek. Když si ji ale připravujete doma, obvykle po ní něco zbude. Ať už kávová sedlina, použité filtry nebo obaly. Jak s nimi naložit, abychom šetřili přírodu a využili vše, co nám káva nabízí?

Kávová sedlina obsahuje stále spoustu užitečných minerálních látek. Poslouží na kompost, proti zápachu nebo při mytí nádobí, je skvělá také coby přísada do domácí kosmetiky

Pokud vás baví domácí výroba svíček, přidejte usušený zbytek po kávě a můžete se těšit z autentické vůně. Ale pozor, určitě pak dostanete neodolatelnou chuť uvařit si další šálek!

Sedlinu si také můžete schovávat na zimu a používat ji na namrzlý chodník místo soli. Urychluje tání ledu a částečky zrn vytvoří hrubou vrstvu, po které neuklouznete.

Chcete modré hortenzie? Barva květů u této rostliny závisí na pH půdy. Pohnojte ji trochou “lógru”, půda bude kyselejší a květy krásně blankytné. 

Využití má i sedlina produkovaná ve velkém v kavárnách, velkých podnicích či na letištích. Přidává se do bionafty, vyrábí se z ní kávové brikety na topení, biologicky rozložitelné květináče, cestovní hrnky, kapsle na kávu a dokonce i podrážky tenisek.

A co s filtry, kapslemi a obaly?

Obaly je ideální třídit, pokud je možné je recyklovat. Například naše káva Naturpark 12 je v sáčcích, které můžete po vyprázdnění bez obav hodit do plastového odpadu. Nebo je po vymytí znovu použít na ukládání různých věcí. Recyklovat lze i některé typy běžných kávových kapslí, jejich výrobci je odebírají a zpracovávají.

Preferujete filtrovanou kávu? Pořiďte si filtry nerezové nebo pratelné z biobavlny a snížíte tak množství odpadu. Pokud trváte na papíru, na trhu jsou také nebělené verze, které jsou méně náročné na výrobu a vhodnější ke kompostování. Máte-li pocit, že káva s nimi chutná papírově, vždy je předem pečlivě propláchněte vroucí vodou. 

Jak vidíte, životní cyklus kávy po vypití nemusí skončit a s mnoha věcmi kolem se dá zacházet ekologicky. Takže své espresso teď můžete popíjet s čistým svědomím.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.