Blog | Sladce vonící medovník nemusí být vždy jen zákusek ke kávě!

Sbíhají se vám sliny v ústech? Při představě voňavé a horké kávy, k ní si zakousnout porci sytého medovníku… Máte? Tak se u dobrot příjemně uvelebte, přejeme dobrou chuť. Ale zároveň dýchánek trochu odlehčíme. Chceme vám představit jednu křehkou a chráněnou krásku. Nebo krasavce?

Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum), rovněž medovník velkokvětý, někdy též dobronika či mediška růžová – to zejména ve starších herbářích. Proč právě na portálu o kávě?

Listy této vytrvalé byliny z čeledi hluchavkovitých jsme vám totiž už mnohokrát ukázali! Kde? Na etiketě kávy z naší pražírny a sociálního podniku Naturpark 12. Nově se vyobrazením nejen těchto listů pyšní výběrová káva Kolumbie Guacharos, kterou pod křídly programu Guacharos vypěstovala desítka malých farmářů. Napražili jsme ji na espresso i přípravu kávy filtrované, každý tedy může okusit chuť kávy, která vyrostla s ohledem na tamní přírodu.

A do české přírody se vraťme právě s medovníkem velkokvětým. Tato rostlina u nás není příliš známá. Medovník můžete najít velice zřídka v porostu lesních lemů, v křovinách a na stráních, ale také na pasekách. Půdy má rád středně vlhké, humózní a bohaté na živiny. Dobře se mu daří v polostínu. Nesnáší ostré slunce, kde půda rychle vysychá.

Od května do července se tento elegán halí do krásných růžových, bílých a nachových květů, které zaujmou na první pohled. Dorůstá do výšky 20 až 60 centimetrů. Lodyha je většinou nevětvená a přímá, porostlá jemnými chloupky. Má hustě chlupaté listy – to jsou ty, které nyní můžete vidět společně s dalšími poklady přírody na etiketě již zmíněné kolumbijské výběrové kávy.

Medovník je součástí CHKO Kokořínsko, kde má domov i naše pražírna kávy, ale vyskytuje se také v Českém krasu, na Křivoklátsku, na Džbánu a v Českém středohoří, dále v pahorkatinách východního Polabí, na Pálavě a v Bílých Karpatech. Celkově je bylina roztroušená doslova po celé Evropě.

Pro řídký výskyt ve volné přírodě je medovník zákonem chráněný (nejen u nás, ale například v Německu, Polsku, Bělorusku a Litvě). V některých specializovaných obchodech lze pořídit šlechtěnou odrůdu s názvem Royal Velvet (královský samet). Prodává se však spíš jako rarita.

Svým pojmenováním medovník velkokvětý nemate, skutečně sladce voní po medu. Dokonce má jako med příznivý vliv na lidské zdraví! Díky mimořádným hojivým účinkům byl již v dávné minulosti využíván ranhojiči. Látky v bylině obsažené celkově pročišťují organismus, jsou výborným antioxidantem. Navíc je velmi dobrý na uklidnění nervů.

Tak nesmutněme, že je chladno a brzy tma. Až opět přivítáme slunné a teplé měsíce, bude možné spatřit nádherné a pestré květy medovníku. Zatím si lehce zamlsejme s tím od cukrářů, uvařme si k němu skvělou kávu, kterou lze objevovat a poznávat také online v našem e-shopu Naturpark 12. Z naší pražírny všem přejeme poklidné a spokojené adventní dny!

Zdroj foto: https://cs.wikipedia.org/