Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Tajemné odrůdy kávy: Co znamená název Brazílie Santos?

Brazilská káva patří mezi nejpopulárnější. Nechybí ani na našem kávovém e-shopu Naturpark 12. V této souvislosti jste se možná někde setkali s trochu matoucím pojmem Brazílie Santos. 

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o další z mnoha tajemných a lákavých odrůd kávy. Tak jednoduché to ale není. I když se to tak někdy uvádí, ve skutečnosti je Santos označením určitého typu brazilské kávy.

Brazílie je největším producentem kávy na světě. Kávové plantáže pokrývají 27 000 km2, v rekordním roce 2020 se tam vypěstovalo 3,8 milionů tun. Při takovém objemu není divu, že se pod etiketou brazilská káva skrývají zrna nejrůznější kvality. Od těch nejlepších až po průměrná či dokonce podprůměrná. Jak se pak v nabídce vyznat, řeknete si…

Santos jako vodítko kvality

Právě označení Santos poslouží jako jedno z řady vodítek. Naznačuje, že se jedná o zboží vysoké kvality. Vždy je to Arabica, nejčastěji odrůda Bourbon, ale není to podmínkou. Název se totiž neváže ke konkrétní odrůdě. Je to vybraná směs káv.

Jméno získala v minulém století podle přístavu Santos ve státě São Paulo, odkud káva nejčastěji odplouvá do světa. Původně znamenala jednoduše kávu na export a ještě se dělila podle kvality na Santos 1, Santos 2 atd.

Dnes je to nálepka pro kvalitní brazilské blendy, které mají určité společné vlastnosti. Důležitý není region původu, i když nejčastěji je takto označovaná káva ze státu Minas Gerais. Díky specifickým podmínkám ve výšce 600-1200 m n. m.hebkou chuť s nízkou aciditoutóny čokolády a oříšků, kterou si mnoho znalců právě s Brazílií nerozlučně spojuje.

Chcete ochutnat brazilskou výběrovou kávu od nás? Vřele ji doporučujeme. Momentálně u nás Brazílii zastupuje vynikající Pe de Cedro, z něhož si připravíte espresso s chutí nutelly, lískových oříšků a arašídového másla.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.