Blog | Hrad Kokořín vás očekává a nabízí zážitky, stejně tak my vás hýčkáme kvalitní výběrovou kávou!

Jarní příroda se zelená a pestře zbarvuje čím dál víc, vítá nové životy. Otevírá nám svou náruč. Do nové sezóny nás už zvou i otevřené brány hradů a zámků. Nadšení výletníci po památkách se jistě nemohli dočkat. A my jsme si uvědomili, že jsme vám zatím na našem blogu nepředstavili dominantu půvabné Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Dnešním příspěvkem to napravujeme.

Novogotický hrad Kokořín se k nebi majestátně vypíná nad říčkou Pšovkou nedaleko Mělníka. Hrad Kokořín byl vystavěn v polovině čtrnáctého století, pravděpodobně pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. V patnáctém století byl pobořen husitskými vojsky a od šestnáctého století je uváděn jako pustý. Do té doby velmi často střídal majitele. Sedmnácté století bylo obdobím, kdy se hrad začal měnit ve zříceninu. Jeho osudu nepomohlo ani zařazení mezi „prokleté hrady“, tedy hrady, které se nesměly udržovat, protože jinak by kvůli své velmi výhodné poloze mohly ohrozit panovnickou moc.

Do soukromých rukou se hrad dostal na konci devatenáctého století; díky tomu byl na počátku století dvacátého novogoticky zrekonstruován. V současnosti je ve vlastnictví původních majitelů a je přístupný veřejnosti.

Hrad Kokořín byl inspirací mnoha umělců, které až záhadně přitahoval. Obrazy Antonína Mánesa častokrát hrad zobrazují. Karel Hynek Mácha stvořil na Kokoříně dílo Cikáni. Mácha poprvé viděl Kokořín v roce 1832 a zpodobnil ho na kresbě. Tento kraj se díky lásce básníka ke zdejší přírodě a památkám nazývá Máchovým. Podle pověsti tu sídlili loupeživí rytíři, v čele s Petrovským z Petrovic, kteří byli postrachem celého okolí.

Pokud se na hrad Kokořín vypravíte, přijdete k němu po dřevěném mostě. Čekají vás dva prohlídkové okruhy. První okruh je s výkladem průvodce. Zavede vás do starého paláce s rytířskou síní, pamětní síní Špačkovy rodiny a do dvou obytných pokojů. V rámci prvního okruhu se také samostatně vydáte na ochozy a vyhlídku z věže. Druhý prohlídkový okruh vede přímo na obrannou hradní věž, odkud jsou nádherné výhledy do okolí. Při hezkém počasí dohlédnete dokonce na věž kostela na Hradsku, na Skalní město, hrad Housku či Nový Dvůr.

Zajímá vás časová náročnost prohlídky? Vyhraďte si přibližně hodinu a půl. Doporučujeme však nespěchat, ale vychutnat si každý okamžik a pořádně se porozhlédnout kolem sebe. Budete-li si chtít z hradu odnést ještě další zážitky a poznání, můžete navštívit výstavu fotografií, tiskovin a pohlednic z historie Kokořínska (z let 1888-1972), která je k vidění ve sklepení.

Doma si můžete dál vychutnávat vzpomínky na krásný den, třeba ve společnosti šálku lahodné výběrové kávy z naší pražírny a sociálního podniku Naturpark 12, který provozujeme právě nedaleko hradu Kokořín. Vždyť naše adresa je Kokořín 12!

Co zkusit naši Etiopii? Pražíme ji pro vás vždy čerstvou, na espresso i na filtr, tak můžete porovnávat a rozhodnout, která vám zachutná víc. Věříme, že mandarinka, borůvka a čokoláda v její chuti vás nadchnou.

Příjemné jarní naladění i chuťové vyladění vám přeje tým Naturparku 12.

Foto: https://www.tipnavylety.cz/products/hrad-kokorin-romanticka-hradni-zricenina/