Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Tajemné odrůdy kávy: Pacamara

Novinkou mezi výběrovými kávami Naturpark 12 je odrůda Pacamara. Typická latinskoamerická kráska uchvacuje svou exkluzivní chutí a lehkou nevyzpytatelností.

Je to uměle vytvořený hybrid, který vznikl v roce 1958 v Salvadoru v laboratořích Instituto Salvadoreño de Investigaciones del Café (ISIC). K běžným farmářům se novinka dostala koncem 80. let.

Vznikla zkřížením odrůd Pacas a Maragogype, aby spojila to nejlepší z nich. Jméno dostala po obou rodičích – od každého první čtyři písmena.

Pacas je salvadorská, přirozeně vzniklá mutace odrůdy Bourbon. Jmenuje se podle svého objevitele. Farmář Fernando Alberto Pacas Figueroa si na konci 40. let všiml na své farmě dobře prospívajících stromků, které se lišily od všech ostatních. Je to menší, kompaktní, hojně plodící rostlina, která je velmi odolná vůči nemocem i různým povětrnostním podmínkám.

Maragogype je přirozenou mutací Typiky původem z Brazílie. Vyznačuje se obřími zrny a pokud má dobré podmínky, tak i fantastickou chutí. Přečtěte si o ní více.

Pacamara je nový hit mezi znaci

Pacamara je menší až střední rostlina, má zelené nebo bronzové listy a dává vysokou úrodu. Svědčí jí nadmořská výška. Čím výš vyrostla, tím lépe káva chutná. Nejrozšířenější je v domovském Salvadoru, ale začíná pronikat i do dalších zemí Latinské Ameriky. 

A právě zástupce kolumbijské Pacamary můžete ochutnat u nás. Kolumbie – Daniela Duque na filtr je jednoduše skvělá.

Vyznačuje se velkými, křehkými zrny, která jsou doslova nabitá lahodnými, vyváženými chutěmi. Je pro ni typické květinové aroma a kořenité, bylinkové nebo ovocné tóny, můžete ale rozpoznat i náznak karamelu nebo čokolády. Má střední tělo a výraznější, ale elegantní aciditu, proto se praží světleji a hodí se na filtr nebo podobné alternativní metody přípravy. 

Kvalita a chuť bývá opravdu mimořádná, proto často vyhrává soutěže a je doslova hitem všech, kde se chtějí prezentovat jako opravdoví znalci.

Malou nevýhodou je různorodost, ne vždy jsou rostliny stabilní z generace na generaci. To ale zároveň dává příležitost poznávat stále nové a nové podoby vašeho kávového dobrodružství.

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.