Blog | Kokořínsko opět brzy zavoní orchidejemi, ale naší kvalitní výběrovou kávou voní celoročně!

Květen je tradičně považován za měsíc lásky. K té se tak nějak samozřejmě pojí květiny. Orchideje si uměly vybrat svůj měsíc! Právě v květnu začínají hojně nakvétat a v přírodě se jim daří nejvíce.

Naše příroda se může pyšnit divoce rostoucími orchidejemi v počtu přes šest desítek druhů, více než polovina z nich kvete v květnu.

V máji kvetou například všechny naše vstavače. Vstavače mají pozoruhodné tvary květů, některé připomínají postavičky, jiné vojenskou přilbu (vstavač vojenský). Vstavač nachový se chlubí kvítky jiných tvarů a vzorů snad na každé květině. Vyskytují se většinou na sušších místech, jsou to rostliny pastvin či lesostepí. Mají rády polostín, lze se s nimi setkat ve starých sadech či na okraji lesů.

Prstnatec májový je naopak typickou květinou zachovalých mokřadních luk. Má-li vhodné podmínky, vykvete klidně uprostřed vesnice. Problémem je, že příznivá místa z naší krajiny neustále mizí. Jsou odvodňovány, zastavovány nebo zarůstají. Přesně to představuje největší ohrožení pro všechny mokřadní orchideje. Prstnatec májový býval dříve běžnou květinou všech našich vlhčích luk, v nížinách i na horách, dnes se kvůli změnám v hospodaření a péči o krajinu stal vzácným a ohroženým druhem.

Některé lesní druhy, jako je hnědý parazitický hlístník hnízdák, nenápadný zeleně kvetoucí bradáček vejčitý či krásná okrotice bílá, patří stále k relativně běžným součástem naší květeny; pohledem na ně se lze potěšit ve více oblastech naší země.

Převážně však lokality s rostoucími orchidejemi patří k nejohroženějším. Při návštěvě orchidejových území (ať již na samostatné vycházce či s průvodcem) omezte pohyb prostorem na nezbytné minimum. Leckde jsou orchideje vidět přímo z cesty.

Pro orchideje je typické, že kvete jen menší část rostlin, většina je nekvetoucích, zejména v louce je snadno přehlédnete a podupete. Při fotografování si k nim rozhodně nelehejte. Protože orchideje patří mezi zvláště chráněné druhy, je přísně zakázáno je trhat a jakkoli poškozovat.

Tak se v těchto krásných dnech vydejte do přírody s pokorou obdivovat, co se v ní odehrává. Obdarujte sebe a vaše blízké příjemným zážitkem a také kvalitní výběrovou kávou z Kokořína, kde naše pražírna Naturpark 12 sídlí.

Trefně třeba vyberte kvalitní výběrovou kávu s květinovým aroma a se vstavačem nachovým na pestré etiketě. Naše Burundi – Kibingo Oro napražená pro přípravu espressa ve své chuti ukrývá mango a borůvky. Kromě kvalitních zrn a pečlivé péče za svěžest této africké výběrové kávy mohou i kvasinky Lalcafe Oro, speciálně vyvinuté pro zpracování kávy. Ochutnat ji můžete rovněž v degustačním balíčku spolu s Brazílií.

Nejen na květen vám přejeme hodně vzájemné pozornosti a lásky!

Váš Naturpark 12

Zdroj foto: https://salvia-os.cz/orchis-purpurea-praha/