Blog | Nám i kávě se nejlépe daří na zdravé planetě – inspirujme se Světovým dnem životního prostředí!

V kalendáři můžeme celoročně zaznamenat velké množství různých tematických, oslavných či připomínkových dní. Někdy si klepeme na čelo, že svůj den slaví už i spodní prádlo, ale většina těchto svátků má záslužný edukační přínos. V dnešní uspěchané době si tak lze uvědomit skutečnosti a jevy, kterým běžně nestíháme či nechceme věnovat pozornost a čas, což je velká škoda. Pro nás i pro planetu, na které jsme všichni doma. A životní prostředí hraje hlavní roli celého výjimečného představení.

Světový den životního prostředí je připomínkový den Organizace spojených národů (OSN), která jej pořádá pro zvýšení povědomí o ochraně životního prostředí. Připadá vždy na 5. června. Oficiální anglický název je World Environment Day (WED).

Poprvé byl WED pořádán v roce 1974, aby upozornil na vzrůstající problémy životního prostředí, a to od znečišťování vod a globální změny klimatu po udržitelnou spotřebu nebo ilegální obchod se zvířaty. Prvnímu Světovému dni životního prostředí náležel velmi výstižný název: „Jen jedna Země“.

Samotný návrh slavit Světový den životního prostředí však sahá do roku 1972, do prvního dne Konference OSN o životním prostředí člověka ve švédském Stockholmu, kde byl výsledkem diskuse o integraci lidských interakcí a životního prostředí. Světový den životního prostředí tedy ve zmíněném roce ustanovilo Valné shromáždění Organizace spojených národů.

Z pohledu ochrany a obnovy životního prostředí je tento Světový den považován za jednu z nejdůležitějších událostí v roce. Každoročně jsou pořádány oslavy v předem určeném místě. Vždy je dáno jejich téma. Po téměř padesáti letech se vrací význam neztrácející téma „Jen jedna Země“ a domovinou oslav letošního Světového dne životního prostředí je Švédsko, prakticky kolébka WED.

Smyslem a záměrem akce je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách; upřít pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Světový den životního prostředí v loňském roce zahájil Dekádu OSN pro obnovu ekosystému na období 2021–2030.

Pojďme si všichni při příležitosti Světového dne životního prostředí dát nějaká nová předsevzetí, která budeme pravidelně plnit. Neomezujme se pouze na jediný den. Snažme se je začlenit do každodenního života, návyku a naší rutiny. Pojďme přesvědčit i ostatní. Každý může napomoci řešení ekologických problémů – ochrana životního prostředí se týká každého z nás. Důležité je uvědomit si, že Země je skutečně jen jedna…

Náš sociální podnik a pražírna výběrové kávy Naturpark 12 si je všeho výše uvedeného plně vědoma, proto celý náš tým přistupuje k přírodě a životnímu prostředí obecně s úctou a plnou péčí. Výběrovou kávu pražíme v srdci CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a všechny naše provozy fungují na principech sociálního podnikání a v souladu s ochranou krajiny a přírody.

A jaké dobroty do vašich šálků jsme pro vás přichystali na červen? Pro přípravu espressakávy filtrované například sladce kořeněnou novinku Etiopii – Lalissa Atara Gedecho – v každém doušku totiž ucítíte zejména skořici, hřebíček a rozinky. Tato výběrová káva byla vypěstována a zpracována v rámci projektu Lalisaa, který sdružuje malé místní farmáře a snaží se jim zajistit rovné podmínky a silnější postavení na trhu s kávou.

A ptáte se, proč naši Etiopii provází na etiketě rosnička zelená? Protože ona i například leknín bělostný (rovněž zdobící etiketu Etiopie) jsou také pevnou součástí CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

Poznávejte a opatrujte společně s námi přírodu kolem sebe! Váš Naturpark 12 z adresy Kokořín 12.