Čerstvě pražená výběrová káva
s neobyčejným příběhem

Blog | Káva, kakao, čokoláda. Podobné, a přece tak odlišné

Káva a čokoláda, respektive její základní surovina kakao, mají mnoho společného. Přečtěte si, v čem jsou si podobné a v čem se naopak liší.

Už se vám někdy stalo, že jste si v podvečer dali kávu nebo větší množství čokolády a v noci jste potom nemohli zabrat? Je to proto, že káva i čokoláda jsou stimulanty. Zvyšují bdělost a soustředění, podporují učení a paměť, zlepšují náladu. Mohou za to alkaloidy kofein a theobromin. Kromě nich obsahují plody kakaovníku i kávy také vysoké procento dalších látek: bílkovin, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Stejně jako káva, i kakaové boby jsou superpotraviny, zpomalují stárnutí a rozvoj různých onemocnění.

Podobnost najdeme i v samotné chuti, která je velmi komplexní a mnohovrstevnatá. Navíc k sobě úžasně ladí. Ostatně, káva s čokoládovými tóny patří k těm nejoblíbenějším. Typická je pro Brazílii, což si můžete ověřit i u nás – vyzkoušejte Rafael Vinhal Blend na espresso, kde se snoubí oříšky a tmavá čokoláda. 

Díky vzájemné harmonii chutí vznikl také nápoj mocha (mocca) – káva s čokoládou. Stačí, když ve svém espressu nebo doppiu rozpustíte čtvereček čokolády. Když k tomu ještě přidáte našlehané mléko, získáte lahodné moccaccino. Ale pozor, nespleťte si to s odrůdou kávy Mocha pojmenované po jemenském přístavu, odkud se vyvážela do světa.

Obě plodiny rostou na tropickém stromě. Zatímco kávovník plodí kávové třešně, které obsahují obvykle dvě kávová zrnka, plodem kakaovníku pravého (Theobroma cacao) je velká podlouhlá bobule dosahující až 30 cm. Uvnitř se nachází 20-60 kakaových bobů obalených dužinou. 

Stejně jako kávovník, také kakaovník má několik druhů a odrůd. Nejvýznamnější jsou Criollo, Forastero a Trinitario. Výslednou chuť pak ovlivňuje odrůda, místo, kde rostliny vyrostly, a způsob zpracování. 

Dočetli jste až sem a cítíte, že si musíte nutně dát čokoládu, kávu nebo jejich spojení? Ani se nedivíme. Pořiďte si kvalitní suroviny a směle hýčkejte své mlsné jazýčky. 

Káva do kanceláře

Dopřejte vašim lidem dobré povzbuzení.

Velkoobchod

Naši kávu dodáváme kavárnám i restauracím.